in

Şanlıurfa’da 50 ton balık kıyıya vurdu

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bulunan Hacı Hıdır Baraj Göleti’nde toplu balık ölümleri meydana geldi. Bölgede yaşayan vatandaşlar, kıyıya vuran balığın 50 tonu bulduğu söyledi

Su seviyesinin düştüğü Hacı Hıdır Baraj Göleti’nde tonlarca balık kıyıya vurdu. Çevre mahalle sakinleri durumu fark edince, olayı İlçe Tarım Müdürlüğüne bildirdi, tonlarca balığın kıyıya vurduğu gölette yetkililer inceleme başlattı.

Bölgede yaşayan Sakıp Küçükyılmaz, zararın çok büyük olduğunu ve yaklaşık 50 ton balığın öldüğüne dikkat çekti. Küçükyılmaz, ”Maalesef yaklaşık bir hafta önce balık ölümleri gerçekleşmeye başladı ve bu bir hafta içinde en az 50 ton balık ölerek kıyaya vurdu. Bu ölümlerin su seviyesinin azalması ve balıkların oksijensiz kalmalarından kaynaklandığını tahmin ediyoruz” dedi.

‘BALIK AVLANMAMALI’

Balık ölümlerin gerçekleşmesiyle birlikte durumu yetkililere bildirdiklerini söyleyen Küçükyılmaz, ”Yetkililer geldi, numune falan aldı ama halen gözle görülür bir çalışma maalesef yok. Tarım İlçeden bir yetkili kadın geldi, bize gölette balık avlanmamalı dedi.”

Gölünyazı kuş cenneti kurudu… Kuşlar terk etti, balıklar öldü

Şiddetten camgöz de kaçamadı