in

Otomobilden zehir saçıyorlar: Aynı köpeği 4 günde 2 kez zehirlediler

Ankara’da otomobilden zehir saçıyorlar. Arabadan atılan yiyeceği yiyerek zehirlenen ve veteriner kliniğindeki tedaviyle kurtulan Arzu Mermerci’nin beslediği  köpek ‘Dayı’, 4 gün sonra aynı yerde yine araçtan atılan başka bir yiyeceği yemesi sonucu zehirlendi. 

Ankara’d kimliği belirlenemeyen bir grup otomobilden hayvanlara zehir saçıyor.

Çankaya ilçesi Yaşamkent’te Arzu Mermerci’nin evinin karşısındaki boş arsada beslediği sokakta yaşayan köpeklerden 3’ü, 1 ay arayla araçtan atıldığı iddia edilen zehirli yiyecekleri yemeleri sonucu öldü.

Geçen hafta 1 köpeğin öldüğü olayda yiyeceklerden yiyen köpeklerden 2’si ise zehirlenmelerine rağmen veteriner kliniğinde tedavi edilerek kurtuldu. Sağlığına kavuşan ‘Dayı’ adlı köpek, dün akşam saatlerinde yine aynı yerde araçtan atılan yemeği yemesi sonucu zehirlendi.

Köpek, kendisini sokakta besleyen Arzu Mermerci’nin evinin önüne giderek yere yığıldı. Mermerci, ikinci kez zehirlenen köpeği kliniğe götürdü.

DHA’nın haberine göre, klinikte tedavi altına alınan köpeğin kurtulma şansının az olduğu belirtildi. Köpeğin klinikteki görüntüsünü sosyal medyada paylaşan yaşam hakkı savunucuları, 3’üncü defa aynı yerde köpekleri zehirleyenlerin yakalanmasını ve bölgeye güvenlik kamerası takılmasını istedi.

Sokakta beslediği köpeklerin can güvenliğinin kalmadığını söyleyen Mermerci, baktığı 5 köpeği ise onların da zehirlenme tehlikesi nedeniyle veteriner kliniğine teslim etti.

‘İNSANLARIN OLMADIĞI SAATTE ZEHİRLİYOR’

Arzu Mermerci, köpeğin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu belirterek, “4 gün sonra yine aynı iftar saatinde ben buna artık ‘seri katil’ diyorum özellikle iftar saatini insanların olmadığı saati seçiyor, geliyor, zehirleyip gidiyor.

‘Dayı’ ismini taktığımız Kangal kırması köpeğimiz hızlı şekilde geldi sitenin güvenliğinin oraya sığındı. Biz arkadaşlarımız ile ‘onlar artık burada yaşayamaz’ diye gruplar halinde baktığımız köpekleri aldık, kliniğe yerleştirdik.

Ben orada bıraksam, teker teker ölülerini bulacağım. Burada canların can güvenliği yok. Bekçi yok, kamera yok. Buraya çocuklar da geliyor, bunun önüne geçilsin artık. Emniyete şikâyette bulunduk, ifade verildi, et parçası incelemeye alındı. İnşallah ondan da bir sonuç çıkar. Lütfen duyarlı olalım” dedi. 

Mermerci, köpek Dayı’nın veterinerdeki görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı.

Yaşam hakkı savunucusu Elif Kutlugün ise ikinci kez zehirlenen köpeğin yaşam savaşı verdiğini belirterek, “İftardan önce bu hayvanların zehirli et ile zehirlenmesini hangi vicdan, hangi din kabul eder. Bu bir hukuki mesele. Bu hayvanların kulaklarında küpeler var. Bu şu demek; bu hayvanlar devletin koruması altında ve bunu esasında koruyan bir kanun var” ifadelerini kullandı.

Önce kurtardılar sonra elleriyle beslediler

Yavrusunun tedavi edildiği hastaneyi yuva belledi