in

OECD: Plastik atıkların yalnızca yüzde 9’u geri dönüşüyor

OECD, dünya genelinde mevcut plastik atıkların sadece yüzde 9’unun başarılı şekilde geri dönüştürüldüğünü belirtti. Plastik atığı azaltmak için ‘koordinasyonlu küresel çözüm’ önerisinde bulundu.

Plastik atıkların sadece yüzde 9’u geri dönüştürülebiliyor

Plastik atıklar her geçen gün doğamızı ve canlıların yaşamını tehdit ederken yayımlanan bir rapor moralleri bozdu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), “Küresel Plastik Görünümü” raporunu yayımladı.  Raporda öne çıkan veriler ise şöyle:

AA’nın aktardığına göre, dünya genelinde 2000 yılında 234 milyon ton olan dünya plastik üretimi 2019’da 460 milyon tona ulaştığı belirtilen raporda,2000 yılında 156 milyon ton olan plastik atık miktarının da iki katından fazla artarak 2019’da 353 milyon tona çıktığı bildirildi.

Geri dönüşüm sırasındaki kayıpları hesaba kattıktan sonra plastik atıkların sadece yüzde 9’u başarılı şekilde geri dönüştüğü aktarıldı.

PLASTİK ATIKLARIN YÜZDE 22’Sİ ÇEVREYE ATILDI

Plastik atıklar

Küresel plastik atıkların yüzde 19’unun yakılırken, yaklaşık yüzde 50’sinin düzenli çöp depolama alanlarına gittiği, geriye kalan yüzde 22’sinin de kontrolsüz çöp sahaları veya çevreye atıldığı bildirildi.

Plastiklerin 2019’da küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 3,4’ünden de sorumlu olduğu belirtildi.

Son iki yılda Covid-19 salgınında koruyucu ekipman ve tek kullanımlık plastik atıkları arttı.

PLASTİK KULLANIMININ TEKRAR ARTMASI BEKLENİYOR

Plastik kullanımının, Kovid-19 salgınının ilk yılı olan 2020’de ekonomik faaliyetlerin azalmasıyla bir önceki yıla göre yüzde 2,2 düştüğü belirtilen raporda, tek kullanımlık plastiklerin kullanımının yükselirken, ekonomiler toparlandıkça plastik kullanımının tekrar artmasının beklendiği kaydedildi.

OECD, düşük ve orta gelirli ülkeler için yılda 25 milyar avro kalkınma yardımı dahil olmak üzere “atık yönetimi altyapısının iyileştirilmesi” için uluslararası bir yaklaşım çağrısında bulundu.

76 yaşındaki Zahide Nine, onlarca kediye annelik yapıyor

Hayvan bakımevi çalışanlarından iddia: Onlarca köpeği öldürüp gömdüler