in

Nesli tükenmekte olan ‘Yaban Kedisi’ Zonguldak’ta görüldü

Türkiye’de nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde yer alan ‘Yaban Kedisi’, Zonguldak’ta bir evin kümesinde görüldü.

Nesli tükenmekte olan yaban kedisi .

Soğuk ve karlı havalar yaban hayatını da olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yiyecek bulmakta sıkıntı çeken hayvanlar şehre inmeye başladı.

Ormanda yiyecek bulmakta sıkıntı çeken, Türkiye’de nesli tükenme tehlikesinde olan hayvanlardan biri olan ‘Yaban Kedisi’ Zonguldak’ın Kdz Ereğli ilçesi Ormanlı Beldesi Toyfanlı köyünde bir evin kümesinde görüldü.

Edinilen bilgilere göre, Toyfanlı köyünde yaşayan Necati Kurt’un tavukları beslediği kümesin havalandırma bölümünden yaban kedisi girdi. Sabah saatlerinde yem vermek için Kümese giden Necati Kurt, tavuklarını zarar görmüş halde buldu.

Kümeste yaban kedisi olduğu gören Kurt, hemen Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerinden yardım istedi. Olay yerine veteriner eşliğinde gelen yetkililer, kümesten yaban kedisini alarak doğal ortamına bıraktı .

Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü İdris Tetik, “Yaban kedisi insanlara yaklaşmaz, ormanlarda yaşar. Ormanlarda yoğun kar olması nedeniyle yem bulamayınca yol kenarlarına kadar inmiş.” dedi.

YABAN KEDİSİ’NİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Felis Silvestris adıyla da bilinen Yaban Kedisi, kedigiller familyasında yer alan bir canlıdır. Afrika ve Batı Asya kıtalarında yer alan bu kedi türü, nesli tükenmekte olan türlerden biridir. Ev kedisinin atası olarak da anılmaktadır. Ömürleri 13- 15 yıl arasıdır. Gebelik süreleri 60- 70 gün arasında gerçekleşmektedir. Ağırlıkları ise erkeklerde 5- 8 kilo dişilerde ise bu rakam 3- 5 kilo arasındadır. Ağırlıkları normal kediler ile aşağı yukarı aynıdır. Yaban kedilerinin boyları ise erkeklerde 45 ile 90 santimetre olup dişilerde ise bu rakamlar 42 ve 75 santimetre arasındadır. Bu rakamlar kuyruk uzunlukları ölçülmeden elde edilen uzunluklardır.

Yaban Kedisi

YABAN KEDİSİ’NİN DİĞER KEDİLERDEN FARKI NEDİR?

Yaban kedilerinin görünümleri normal kedilere göre oldukça farklıdır. Yaban kedilerinin kuyrukları daha uzun ve daha kalındır. Ve kuyruklarında 4, 5 adet siyah halka bulunmaktadır. Kuyruğun bitiş kısmında da halka bulunmaktadır. Küçük kısmındaki halkalar  Vücutlarında çokça siyah çizgiler bulunur ve bazı bölgelerinde de kızılımsı renkler hakimdir. Yaban kedilerini nadiren çok soğuk havalarda görebilirsiniz. Görünüşü ve bakışları aynı bir yabani hayvan izlenimi vermektedir. Ayrıca yabani kedilerin yaşam koşulları ve beslenmeleri de oldukça farklıdır. 

Yaban Kedisi ( Felis Silvestris)

YABAN KEDİSİ NEREDE YAŞAR ?

Yabani kediler çoğunlukla orman ve kayalıklarda yaşarlar. Ağaç ve kütük kavuklarında ve de kayalıklarda kolayca yaşarlar. Kendilerini kamufle edecek, saklayacak  yerlerde barınmaya çalışırlar. Genellikle gündüz uyurlar ve geceleri aktif olurlar.

Yaban Kedisi

YABAN KEDİSİ NE YER ? BESLENME ŞEKİLLERİ

Yaban kedilerinin beslenme şekilleri normal kedilere göre çok farklıdır. Yaban Kedisi, kemirici ve tavşan tipi hayvanlar ile beslenir. Tüm besinlerini kendisi avlayarak elde eder. Ev kedileri gibi hazır besinler tercih etmezler. Genellikle sadece ormanda yaşayan kemirici ve kuş türü küçük hayvanlar ile beslenmektelerdir. Yaban kedilerinin normal kedilere göre oldukça farklı beslenme şekilleri vardır.

Kaynak : mihav.com

Boynuna çöp kutusu kapağı takılan köpek üç günün sonunda kurtarıldı

Gözü alnında doğan oğlak yaşamını yitirdi