in

Muğla Büyükşehir Belediyesi mama üretimine başladı

Muğla Büyükşehir Belediyesi, sokaktaki hayvanlar için mama üretimine başladı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanları için artan gıdalar ve mezbaha artıklarından kompost teknolojisi kullanarak mama üretimine başladı.

Büyükşehir Belediyesi Menteşe ilçesinde, sıfır atık belgesi bulunan mezbaha tesisinde, sokaktaki hayvanlar için mama üretim ünitesi kurdu.

12 SAATTE 200 KİLOGRAM MAMA ÜRETİLİYOR

Kamu kurum ve kuruluşları ile özel teşebbüslerin yemeklerinden arta kalan gıdalar, ekipler tarafından tesiste toplanıyor.

Kompost teknolojisi kullanılarak atık gıdalar mamaya dönüştürülüyor. Hayvanları, için mama üretim ünitesinde 500 kilogram atıktan 12 saat gibi sürede 200 kilogram mama ham maddesi üretiyor.

Büyükşehir Belediyesi mama üretim ünitesi, 252 bin 520 TL’ye mal oldu. Bir kilogram mamanın maliyeti 20 TL iken, mama üretim ünitesinde bu maliyet 1. 98 TL’ye kadar düşüyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi mama üretim ünitesi sayesinde yılda 2 milyon 188 Bin TL mama bedelinden tasarruf etmiş oldu.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de sokak hayvanları için kurulan mama üretim ünitesinde incelemelerde bulundu.

Balıkesir’de hayvan dostu otobüs durakları

Van’da kaçırılan iki Dogo Argentino ırkı köpekten kötü haber