in

Küresel Isınma Kuşları Küçültüyor

Küresel ısınmanın, bazı kuş türlerinin küçülmesine yol açtığı saptandı. Farklı ülkelerden bilim insanlarının katılımıyla yapılan araştırmada, göçmen kuşlar 30 yıldan uzun bir süre boyunca Rusya’daki mola yerlerinde gözlemlendi.

kuşlar-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Araştırma, bazı göçmen kuşlarının, Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki üreme alanında küresel ısınma nedeniyle sıcaklıkların artması sonucu bedenen küçüldüğünü ortaya koydu. Almanya’daki Max Planck Ornitoloji Enstitüsünde görevli Martin Wikelski, Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki dalıcı kuşların vücut yapısındaki kalıcı değişikliklerin, kış aylarını geçirdikleri tropikal bölgede hayatta kalma şanslarını da etkileyebileceğine dikkati çekti.

Wikelski, bir yaşam alanındaki değişikliklerin, dünyanın diğer ucundaki yaşam alanlarında önemli ekolojik sonuçlara yol açabileceğine işaret etti. Kuzey Kutup Bölgesi’nde üreyen sahil kuşları, kış aylarında tropikal ortamlara göç ediyor.

kuşlar-ajanimo2

Bilim insanları, bu dönemde Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki karların erimesinin iki haftadan fazla sürdüğünü, dolayısıyla da yavru kuşların kendilerinden öncekilere oranla daha küçük olduğunu, bunun nedeninin de çözülme zamanında başlıca besinlerden mahrum kalışları olabileceği sonucuna ulaştı.

kuşlar-ajanimo3

Büyük kum kuşlarının, uzun bir uçuşun ardından kış aylarını geçirmek için geldikleri Afrika’da beslenme biçimi incelendiğinde, uzun gagalı olanların yumuşakça hayvanlar bulmak için çamuru eşelediği, kısa gagalıların da kabuklu deniz hayvanlarına ulaşamadıkları için daha az besleyici gıdalar aldıkları görüldü.

Araştırmanın sonuçları ‘Science’ dergisinde yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

opera ajanimo1

Opera Dinlettirilen Penguenler Topluca Kaçtı

togepi ajanimo e1464537114498

Korku Filmi İzleyen Kedi: Togepi