in ,

Koyunların bozkırdaki uzun göçü başladı

Yaz aylarında yaylalara çıkarılan koyunlar köylerine geri dönmeye başladı.

koyunların göçü havadan görüntülendi.

Yaz aylarında otlatmak için Iğdır’dan gelerek Kars’ta bulunan dağlarının eteklerindeki yaylalara çıkarılan koyunlar, havaların soğumasıyla birlikte köylerine doğru dönüş yolculuğunu sürdürüyor.
Binlerce koyunun bozkırda yolculuğu havadan görüntülendi. Bazı koyunlar, dronenin sesinden korktu.
Koyunlarla birlikte yolculuk eden göçerlerden, Remzi İnanır, “Havalar soğuk, otlak yok. . Çıldır, Ardahan, Kars, Erzurum gibi yerlerden yayla alıyoruz. 30 ev birleşiyor, 2 bin koyun birleştirip yaylaya götürüyor. Orada 4 ay kalıyoruz, tekrar geri geliyoruz” dedi.

‘BİZİM MESLEK ZOR’

Yolculuklarının Iğdır’da son bulacağını ifade eden Remzi İnanır, “Soğukta, dağın başındayız kar, diz boyu kar yağar, koyunları aşağı çekeriz, sıcak yerlere çekeriz. Kar kalktığında tekrar yukarı çıkarız. Çok zorluk çekiyoruz. Bizim meslek çok zor” diye konuştu.
Hava sıcaklığının geceleri eksi 10 dereceye düştüğü Kars’ta göçerler, soğuğa aldırış etmeden kilometrelerce yol kat ediyor. Geceyi kurdukları çadırlarda geçiren göçerlere, çoban köpekleri de eşlik ediyor.
Her sabah uyandıklarında önce binlerce koyunu tek tek sayan göçerler, kahvaltılarını yaptıktan sonra yola koyuluyor. Ardahan Göle’den yola çıkan göçerler, Susuz ilçesi Yolboyu köyü sınırlarına kadar geldi.

İBB’nin mama kaplı ağaç ızgarasına ilgi yoğun

Devlet kurumu ‘Avcılık’ kursuna başladı