in ,

Köpekler ezan okununca neden ulur?

Köpeklerin ezan okunduklarında ulumaları hepimizin dikkatini çekmiş ve sebebini merak etmişizdir. Bu durumun sebebi olarak birçok açıklama yapılmıştır. Peki, gerçekte köpekler ezan okununca neden ulurlar?

Köpeklerin ezan okunurken hep bir ağızdan uluduklarını fark etmişsinizdir. Köpeklerin ezan okurken neden uluduğu ile ilgili birkaç farklı açıklama bulunmaktadır. İşte o açıklamalar:

KÖPEKLERİN DUYU HASSASİYETLERİ DAHA FAZLADIR

Aslında köpekler sadece ezan okunurken değil itfaiye ve ambulans sirenlerini yakından duyduklarında da ulumaktadır. Bu örneklerden köpeklerin yüksek seslere duyarlı olduğunu söyleyebiliriz.

Köpeklerin duyu hassasiyetleri insanların duyu hassasiyetlerinden daha uç sınırlara ulaşabilmektedir. Yani köpekler bizim duyamadığımız bazı tiz sesleri de duyabilmektedirler.

Bu sebeple uzmanlar köpeklerin bu yüksek seslerden rahatsız olduklarını bu nedenle havlayıp uluduklarını söylerler.

Bu aşırı seslerde genelde hoparlörler aracılığıyla güçlendirilmiş ezan, sren gibi seslerdir.

KÖPEKLER EZAN SESİNE KOŞULLANMIŞ OLABİLİRLER

Pavlov’un köpek deneyini hepimiz duymuşuzdur. Bu deneyde Pavlov, köpeğine önce zil çalıp sonra yemek verir. Zaman içerisinde bu rutin sayesinde zil sesini tanıyan köpek, yemek verilmese dahi zil sesinde salyalarını akıtarak bir koşullanma içine girer.

İşte köpeklerde ezan sesinin yüksekliği sebebiyle rahatsızlığını dile getirerek havlayıp uluma konusunda kendilerini koşullandırıp bu koşullandırmayı tekrar ediyor olabilirler.

İSLAM YORUMUNA GÖRE

İslam’da ezan okunurken köpeklerin uluması ile ilgili doğrudan bir bilgi yoktur. Ancak ezan okunurken eşeklerin ve horozların tepkileri ile ilgili hadisler bulunmaktadır.

Bazı hadislerde ezan okunurken horozların melekleri gördüğü için öttüğü söylenirken bazı hadislerde ise ezan okunurken şeytanların kaçtığı söylenmektedir.

Bazı din alimleri bu hadislerden yola çıkarak ezan okunurken köpeklerin melekleri veya şeytanları gördükleri için uluduklarını ileri sürer.

Adalar Belediyesi’nin önünde hayvan eylemi

Kelebeklerden bile korkuyordu; arkadaşının kedisi sayesinde hayvan fobisini yendi