in

Köpeğe cinsel istismarda bulunan sanığa düşük hadden ceza

Bartın’da köpeğe cinsel istismarda bulunan sandık M.D, düşük hadden ceza aldı. Sanığa 1 yıl 9 ay hapis ve 4 bin lira para cezası aldı.

Bartın’da 66 yaşındaki M.D, geçtiğimiz yılın temmuz ayında tarlada köpeğe cinsel saldırıda bulunurken cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Görüntülerin ortaya çıkması üzerine köpeğin sahibi, M.D. hakkında şikayetçi oldu.

Davanın karar duruşması bugün Bartın 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Karar duruşmasında sanığa, 1 yıl 9 ay hapis cezası ile 4 bin lira para cezası verildi.

Hayvan hakları savunucuları cezanın düşük hadden verilmesine tepki gösterdi.  

‘İSTİNAF’A BAŞVURACAĞIZ’

Duruşma sonrası hayvan dernekleri adına basın açıklamasını yapan Diren Cevahir Şen, “Uyurken bir anda yuvarlanarak hayvanın üzerine düştüm’, ‘iktidarsızım,’ ‘zaten köpek erkekti’ gibi bahanelerle kendini savunmaya çalışan failin, cezasızlıktan faydalanmasının ve aramızda dolaşıyor olmasının utanç verici olduğunu söyledi.

Şen şunları kaydetti:

Hayvanlar için bir kez daha adalet talep etmek üzere hazır bulunduğumuz davanın 4. duruşmasında, sanığa 3 yıla kadar hapis cezası ve 100 günden az olmamak üzere adli para cezası verilebilecekken yalnızca 1 yıl 9 ay ve 4 bin TL adli para cezası verilmiştir. Sanığın cinsel saldırıda bulunduğu kamera kayıtları ve tanıklar uyarınca sabit olmasına karşılık verilen bu düşük hadden cezayı kabul etmiyoruz. İstinaf’a başvuracağız ve sanığın en yüksek hadden cezalandırılmasını talep edeceğiz. Bu dava vesilesi ile ‘Hayvana tecavüze, şiddete hapis cezası geliyor’ diyerek yasanın reklamını yapanlara karşı da, hayvanları mal olarak gören zihniyete karşı da; hayvanlar için adalet sağlanana dek mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz.

Ahtapot ve insan beyninde ‘gen ortaklığı’ ortaya çıktı

Google Haritalar’da, sokakta yürüyen ‘altı bacaklı köpeği’ gören kullanıcılar şaşkına döndü