in

Kocaeli’de hayvan dostu dernekler ayaklandı: O barınakla ilgili şok iddialar!

Kocaeli’de hayvan dostu dernekler ayaklandı! Derince 60 Evler sahilinde bir araya gelen dernekler “Belediyelerce yapılan usulsüz toplamaya hayır” dedi. Derince Belediyesi ve Derince Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi personelleri ilgili alkol ve uyuşturucu kullanımını da kapsayan skandal iddialar ortaya atıldı.

Kocaeli’deki hayvan dostu dernekler ayaklandı: Derince 60 Evler sahilinde bir araya gelen dernekler “belediyelerce yapılan usulsüz toplamaya hayır” dedi.

Kocaeli’deki hayvan dostu derneklerin başkan ve yöneticileri, Derince Belediyesi ve Derince’de geçtiğimiz yıl açılan Derince Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili skandal iddialar ortaya attı.

Derince 60 Evler sahilinde bir araya gelen derneklerin temsilcileri, hayvanların kanuna aykırı bir şekilde toplandığını dile getirirken, Rehabilitasyon Merkezi’ndeki kimi çalışanların ise görev başında alkollü yakalandığı ve uyuşturucu kullandığına dair ciddi iddialar sıraladı.

Uyuşturucu kullandığı öne sürülen bu çalışanların hala görev başında olduğunu dile getiren dernek temsilcileri, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün ile defalarca görüşmelerine rağmen bir çözüm göremediklerini de kaydetti.

Yapılan açıklamadan İzmit Belediyesi ve diğer belediyeler de nasibini aldı.

YAVRU KÖPEKLERİ BÜYÜK KÖPEKLERİN YANINA ATIYORLAR

Kocaeli Barış Gazetesi’nde yer alan habere göre, 60 Evler sahilinde dün bir araya gelen dernek temsilcileri, sokakta yaşayan hayvanların toplandıktan sonra kısırlaştırılıp küpelendikten sonra tekrar aynı yere bırakılması gerektiğini, bunun kanunda açık olduğunu hatırlatarak, belediyelerin küpeli, küpesiz köpekleri toplayarak Umuttepe ve ‘besleme alanı’ adı altında orman bölgelerine bıraktıklarını, bırakılan noktalarda sıkıntı çıktığında da yine bu köpeklerin toplanarak başka bölgelere bırakıldığını söyledi.

Dernek temsilcileri, Umuttepe’ye bırakılan köpeklerin çoğalmasıyla İzmit Belediyesinin buradaki köpekleri toplamaya başladığını ifade ederek usulsüz toplamanın sancısını sokak canlılarının çektiğini kaydetti.

Derince Belediyesi ile ilgili bir diğer iddia ise doğum yapan anne köpeğin bulunduğu bölgede bırakılıp, yavruların toplandığı ve bu yavruların ormanlık alandaki büyük köpeklerin yanına atıldığı yönünde.

‘UYUŞTURUCU VE ALKOL İDDİASI

60 Evler sahilinde dün gerçekleştirilen basın açıklamasında ilk sözü KOHAYDER Yönetim Kurulu Üyesi Semra Şeritkaya aldı. Çetinkaya, yaptığı açıklamada belediyelerin usulsüz toplama yaptığı iddialarına değindi.

Şeritkaya, şunları kaydetti: “Maalesef tüm uyarılarımıza, şikayetlerimize rağmen belediyeler usulsüz toplama yapmaya devam ediyor ve bu canları da Umuttepe’ye çokça atıyorlardı. Şimdi, Umuttepe’deki hayvanlar sıkıntı oldu diye, bu sefer İzmit Belediyesi, bu canları başka bir yere atmaya çalışıyor ve buna başlamış durumdalar. Attıkları yerde ne olacak, orada da bir süre sonra problem olmaya başlayacak. Kanun işte bu sebeple diyor ki: ‘Al kısırlaştır, aldığın yere bırak.’ Yani mahalle içlerinde 2-3 tane olduğunda sıkıntı olmayacak ama bunları belediyeler kendi inisiyatiflerine, kafalarına göre, kanuna aykırı bir şekilde besleme bölgesi adı altında ya da bu adı kullanmayıp herhangi bir yere bırakmaya başlıyorlar, toplu hallerde. Bütün belediyeler, birbirlerinin sınırları dışındaki yerlere bırakmaktadırlar. Maalesef bu sorun, bu şekilde çözülemez. Hayvancıkları oradan al oraya, oradan al oraya, bu bir çözüm değil. Kanunu uygulamalarını istiyoruz, başka bir şey istemiyoruz.”

VETERİNERLER SÜREKLİ İZİNLİ YA DA RAPORLU, TEDAVİLER YETERSİZ’

Şeritkaya’nın ardından söz alan Selma Platin Pek’in başkanı olduğu Kocaeli Hayvanları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Özçelik ise Derince Belediyesi ile ilgili skandal iddialar sıraladı. Özçelik, şunları söyledi:

“Bugün, 21 Mayıs Cumartesi, Derince 60 Evler sahilinde Derince sokak hayvanları için bir araya geldik. ‘Usulsüz toplanmaya hayır’ diyoruz. Ocak 2021’de açılan, Derince Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nin, bir yılı geçmesine rağmen düzenli ve kanuna uygun olarak çalışmadığını, yapmış olduğumuz ziyaretlerde ya da yaralı sokak hayvanlarıyla ilgili çalışmalarımızda görüyoruz. Veterinerler sürekli izinli ya da raporlu, tedavileri yetersiz. Sokak canlıları, tedavi ve kısırlaştırma sonrası alındığı noktaya bırakılmıyor. İşlerini kolaylaştırmak adına doğum yapan anne köpeği bırakıp sadece yavruları toplayarak orman bölgesine ‘besleme alanı’ adı altındaki yere, büyük köpeklerin yanına bırakıyorlar. Toplama ekibi veteriner olmadan küpeli, küpesiz kanunsuz toplama yapıyor. Düzeni sağlamak ve verim artırmak için alınan bakımevi müdürü de aynı düzene ayak uydurmuş durumda.

PERSONEL ALKOL ALIRKEN YAKALANDI’

Nöbetçi olduğu gün resmi araçla alkol alırken görülen Rehabilitasyon Merkezi personeli, şikayet edilmiş ancak müdürü ve belediye yetkilileri arkasında durmuştur ve bu şahıs hala görevinin başındadır. Resmi araçta alkol alırken yakalanan şahıs kendi personeli olduğu halde uzun süredir bu birimde çalışmasını sürdürürken, yalanlarla konunun üstü kapatılırken aynı gün bir diğer personelin, uyuşturucu kullanıcısı olarak ifadesi alındı ve serbest bırakıldı. Bu, emniyetten alınan bilgilerle doğrulandı ancak buna rağmen bu şahıs da hala görevde. Bir başka konu, son günlerde toplanan köpeklerin Derince Yörükler bölgesinde besleme alanı adı altındaki yere bırakılmadığı. Birçok küpeli, küpesiz canlı, Umuttepe bölgesine ve bilinmeze gidiyor. Rehabilitasyon Merkezi açılırken sokak hayvanları için ‘Allah’ın emanetleri’ diyen Derince Belediye Başkanı ile bu konular üzerine defalarca görüşmemize rağmen, çözüm göremedik. Bunu tüm kamuoyunun bilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

KATILIMCI DERNEKLER

Gerçekleştirilen basın açıklamasında Kocaeli Hayvanları Koruma Derneği, Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği, Pati Körfez Doğa ve Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği, Gölcük Hayvan Hakları Aktivistleri Derneği, Dışardaki Patiler Platformu temsilcileri yer aldı.

Okan Bayülgen’den Nusret’e: Ölü hayvanı neden tokatlıyorsunuz?

Ata Demirer müjdeyi verdi: ‘Pina’lar halâ yaşıyor