in

Klinikte skandal: Köpeği çöp poşetine koyup bıraktılar

İstanbul’da yaşayan Mert Öcal’ın 4 yıl önce evlat edindiği köpeği ‘Gaddar’, tedavi için götürüldüğü klinikte ameliyat sonrasında vefat etti. Öcal, gece 02.00’de haber geldikten sonra hemen kliniğe gidemedi. Klinik çalışanları ise köpeği çöp poşetine koyup iş yerinin kapısına bıraktı.

Ölen köpeği ‘Gaddar’, çöp poşetine koyularak iş yerine bırakıldı

İstanbul’da yaşayan Mert Öcal, 4 yıl önce dövüş köpeği olarak zorbalığa maruz kalan ‘Gaddar’ isimli köpeği kurtarıp evlat edindi.

Öcal, köpeği Gaddar’a Bağcılar’da bulunan kedi iş yerinde bakmaya başladı.

Bir süre sonra hastalanan köpeği Gaddar’a prostat kanseri teşhisi kondu. Özel bir veteriner kliniğinde uzun süren tedavi gören Gaddar için kesin bir çözüm bulunamadı.

Köpek ‘Gaddar’ en son ciddi şekilde rahatsızlandığında veteriner kliniğinde ameliyata alındı.

Tedavilere cevap vermeyen Gaddar, ameliyattan 30 dakika sonra yaşamını kaybetti. Öcal, köpeğinin ölüm haberini telefonda aldı. Sonrasında yaşanan olaylar ise hiçbir akla vicdana yakışmayan türdendi.

Ölen köpeği ‘Gaddar’, çöp poşetine koyularak iş yerine bırakıldı

Köpeği ‘Gaddar’, çöp poşeti ile iş yerine bırakıldı

Özel veteriner kliniği tarafından gece saat 02.00’da Mert Öcal aranarak ölen köpeğini hemen alınması söylenmiş. Bu saatte müsait olamayan Öcal, gelemeyeceğini ifade ederek durumunu bildirdi.

Köpeğini o saatte almaya gidemediği için, vicdansız klinik çalışanları ‘Gaddar’ı çöp poşetine koyarak Öcal’ın iş yerinin önüne bırakıp kaçtı.

Ajanimo’ya konuşan Öcal, bu insanların bir canlıya daha zarar vermesini istemediğini, bu işin peşini bırakmayıp suç duyurusunda bulunacağını ifade etti:

“En son yapılan ameliyattan sonra köpeğimizi kaybettik. Çöp poşetine sarıp kapımızın önüne gelip bıraktılar. Sağda solda konuşuyorlar. Biz arada kalan bakiyeyi kapatmamak için bu işin peşine düştük diye. Hepsi düzmece yalan dolan, bizim parayla işimiz yok. Biz hayvan dostu insanlarız. Bu insanlarda bu işi artık yapmasın bir canlıya daha ellemesin bunlar. Adli tatil öncesinde suç duyurusunda bulunacağız.”

‘GADDAR’ O İLAÇ YÜZÜNDEN Mİ ÖLDÜ?

Öcal, köpeğinin ihmal yüzünden ölmüş olabileceğini de aktardı. Bakanlık onayıyla ‘Ranitidin’ içeren ilaçların 7 Aralık 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından geri çekilmişti.

Öcal, köpeğine ‘Ulcuran Ampul’ adında bir ilaç verildiğini ve bu ilacında ‘ranitidin’ içerdiğini ve bakanlık tarafından geri çekilen bir ilacın köpeğine verilmesi ve bu ihmal yüzünden köpeğinin ölmüş olabileceğini iddia etti:

“Köpeğimiz hastalandı. Bir ilaç var zaten bu ilaç bakanlık onayıyla kaldırılmış, kullanmak yasakmış. ‘Ulcuran Ampul’ adlı bir ilaç. Bu ilacı benim köpeğime vermişler. Muhtemelen benim köpeğim ihmalden dolayı öldü. Yani bu veteriner arkadaşın bizden fazla para kazanmak üzerine kurduğu bir tezgah. Bizden bu arkadaşlar ciddi bir para aldılar. Bu ilacının kullanımının yasak olduğunu yeni öğrendik.”

‘Cerrahi müdahale yapan yerlerin mutlaka dondurucusu olmalı’

HAÇİKO Derneği’de yaşanan korkunç olayın takipçisi olacaklarını, ve klinik hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını Instagram hesabından paylaştı.

HAÇİKO Derneği saha sorumlusu Ceyhun Güven, yaşanan üzücü olayda ihmal olduğunu ‘cerrahi müdahale yapan yerlerin mutlaka dondurucu bölümünün olması gerektiğini’ aktardı:

“Köpek ameliyat oluyor. Zaten bu köpek 4 yıl önce kurtarılmış. Köpek prostat kanseri oluyor. Köpeğe otopsi yapılması gerekiyor, ihmal olabilir. Ameliyat bittikten yarım saat vefat ediyor. Gece 2’de alıyorlar. Gece köpeği Mert Bey’in iş yerinin önüne bırakıyor. Cerrahi müdahale yapan yerlerin mutlaka dondurucusu mutlaka olmalı, buradaki ana eksiklik de bu.”

14 ilde tropik hayvan kaçakçılarına operasyon: 62 gözaltı

En Talihsiz Köpek Irklarından Biri: Beagle