in

Karabağlar’da ölen hayvanlar yakılacak

Karabağlar Belediyesi, ölen hayvanları gömecek yer bulma konusunda sıkıntı yaşayınca ‘ölü yakma fırını’ olarak adlandırılan krematoryum ihalesine çıktı. 

Karabağlar Belediyesi, ilçede kaza, hastalık veya yaşlılık sebebiyle ölen sokak hayvanlarına gömü yeri bulunamaması sebebiyle ‘ölü yakma fırını’ olarak adlandırılan krematoryum ihalesine çıktı.

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, çevre ve insan sağlığını gözeterek ihaleye çıktıklarını belirterek, “Hayvanları gömecek yer bulma konusunda da sıkıntı yaşıyoruz. Hayvanlara ait bir gömü yeri yok” olmadığını söyledi.

Basın İlan Kurumu’nun bünyesindeki ilan.gov.tr internet sitesinde yer alan ilanda, firmalar ihaleye davet edildi.

15 Mart 2022 tarihinde son teklifi alacak Karabağlar belediyesi, fırın teslim tarihini ise 60 gün olarak belirledi. Uygulamanın 4 Nisan tarihinden itibaren başlayacağı bildirildi.

‘TAMAMEN ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN DÜŞÜNÜLDÜ’

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, ölü yakma fırını ihalesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Selvitopu, hayvan ölülerinin zaman zaman çöplere atıldığını, bunun da çevre sağlığı ve içme suyunun temizliği açısından tehlike oluşturduğunu söyleyerek konuyla ilgili açıklamada bulundu:

“Hayvanları gömecek yer bulma konusunda da sıkıntı yaşıyoruz. Hayvanlara ait bir gömü yeri yok. Birçok belediyede de bu sorun var. Krematoryum fırını bildiğimiz kadarıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’nda da var; ama kullanılıyor mu bilmiyoruz. Bu fırını kullanmak zorunlu bir şey değil, isteyen hayvan sahiplerine göre kullanılacak. ‘Tüm ölü hayvanları yakacağız’ diye bir şey yok. Sokakta araba çarpması sonucu ölmüş hayvanların çöpe atıldığını görüyorduk. Bizim de bunları çevreye zarar vermeyecek bir yöntemle çözme arayışımız vardı. Bu tamamen çevre ve insan sağlığı açısından düşünülmüş bir şey. Sadece hayvan ölüsü de değil, benzer şeyler de olursa onların da imhası için alacağımız bir alet. Biz hayvanların haklarına ve hukuklarına özen gösteren bir belediyeyiz, o konuda çok hassasız”

Krematoryum

KREMATORYUM NEDİR? HAYVANLAR YAKILABİLİR Mİ?

Krematoryum, cesetlerin yüksek sıcaklıklarda yakıldığı yerdir. Pek çok din ve kültürde ölü yakma işlemine rastlanır. Bazı kültürlerde ölünün külleri hatıra olarak saklanır. Bunun haricinde bazen salgın hastalık riski taşıyan cesetler de krematoryumlarda yakılır.

Ağırlıklı olarak hastalık yayan hayvanlar için kullanılan bu yöntem, herhangi bir nedenle kaybettiğiniz hayvanınız için de geçerli.

Türk kanunları hayvanların yakılmasına izin veriyor.

Yakılma işlemi sırasında yanınızda şartlara uygun metal bir kap bulundurursanız işlemi gerçekleştiren kurum size küllerini verebiliyor.

Bu küller inorganik olduğu için sağlık açısından sakıncalı değil, isterseniz saklayabilir ya da arzu ettiğiniz bir yere gömebilirsiniz.

Birçok ülkede, ölülerin yakıldığı yer olan krematoryumlar hayvanlar için hizmet vermekte.

Bursa’da bir araç köpeğin üzerinden geçti

Hasta hayvan sayısı 5’e katlandı