in

Japonya’da onlarca deniz kaplumbağası boğazından bıçaklanarak öldürüldü

Japonya’ya bağlı Kumejima adası açıklarında en az 30 yeşil deniz kaplumbağası, bıçaklanarak öldürülmüş halde bulundu.

Fotoğraf: Mainiçi

Japonya’nın Kumejima Adası’ndaki bir sahilde bir çoğu boğazından bıçaklanmış halde olan 30’dan fazla yeşil deniz kaplumbağası ölü olarak bulundu.

Mainiçi adlı haber sitesi, en az bir balıkçılık şirketinin, kaplumbağaların balık ağlarından uzaklaştırılırken yaralandığını kabul ettiğini açıkladı.

Yerel medyaya konuşan şüpheli, “Kaplumbağaları fark ettim ve onları tekrar denize götürmeyi denedim. Fakat ağır olanları götüremedim. Onlardan kurtulmak için de bıçaklamak zorunda kaldım” dedi.

Bölgeye gelen polis ekipleri, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Yüzgeçleri kesilmiş

Kumejima Adası’ndaki Deniz Kaplumbağaları Müzesi’nde görevli deniz biyologları ve diğer çalışanlar olayın ortaya çıkmasının ardından bölgeye gitti.

Birçok kaplumbağanın boğazından yaralandığını ve yüzgeçlerinin kesildiği söyleyen müze çalışanı, “Daha önce böyle bir şey görmemiştim. Bu çok zor bir süreç” açıklamasında bulundu.

Yeşil deniz kaplumbağaları Japonya ve küresel koruma grupları tarafından soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlardan biri olarak tanımlanıyor.

Bu kaplumbağalaı Japonya anakarasına 2 bin kilometre uzaklıktaki Kumejima adası açıklarında bulunan yosunlarla besleniyor.

Kumejima’da da kaplumbağaları koruma faaliyetleri yürütülüyor.

Bitkin halde bulunan Arap Tavşanı tedavi altına alındı

Sıcaktan bunalan güvercin hortumdan akan suyla serinledi