in

İtalya’daki trenlerde köpeklere özel bilet uygulaması hayata geçti

İtalya’daki trenler evcil hayvanların alınmasıyla ilgili yasak kalktı, trenlerde köpekler için de bilet alınabilecek

Patiler de düşünüldü: İtalya’daki trenlerde köpeklere (yetişkin bileti ücretinin neredeyse yarı fiyatına) ayrılan alan (Italo)

İtalya’nın önde gelen tren işletmecilerinden biri artık köpek yolcularının da insan sahiplerinin yanında seyahat etmesine imkan sunan biletler satıyor.

İtalyan Devlet Demiryolları’yla rekabet halinde ülke çapında yüksek hızlı trenler işleten Italo, yolcularına şöyle diyor:

Köpeğinizin boyutları orta veya büyükse ya da köpeğinizin bir evcil hayvan çantasında seyahat etmesini istemiyorsanız, tren arama motorundan “Köpek” seçeneğini işaretleyebilir ve bu hizmeti biletinizle beraber uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Böylece seyahatiniz boyunca köpeğinizi ona ayrılmış bir alanda rahatça yanınızda tutabilirsiniz.

Hizmet Smart ve Prima bölümlerinde ve tüm Italo tarifelerinde geçerlidir.

Roma’dan Milan’a Prima sınıfında (birinci sınıf) gerçekleştirilen kısa mesafeli bir test rezervasyonunda, insan bileti 90 euro ve köpek biletiyse 40 euro.

Bu fırsatı, The Man in Seat Sixty-One internet sitesini işleten uluslararası tren seyahati gurusu Mark Smith fark etmiş.

Köpek alanını “Muhtemelen Avrupa’da ilk” olarak tanımlayan Smith, The Independent’a evcil hayvan sahiplerinin tren seyahatine dair bilgi talebinin çok yüksek olduğunu söylüyor.
 

Pip
Karada havlamaya hazır: 61 numaralı koltuktaki köpek Pip, Kuzey Denizi’ndeki bir feribotta (Mark Smith)

Cockapoo cinsi köpeğimiz Pip artık deniz yolculuklarında çok deneyimli, trenlerdeyse biraz daha az tecrübesi var.

Fakat Pip’e bakmaya başlamamdan yıllar önce, neredeyse Sea61’i kurar kurmaz, bir evcil hayvan sayfasına da ihtiyaç duyduğumu fark ettim çünkü bunu soran çok fazla kişi vardı.

Birleşik Krallık ile Kıta Avrupası arasındaki tek uluslararası yolcu treni hizmeti olan Eurostar, evcil hayvan sahiplerine şu açıklamayı yapıyor:

Maalesef Eurostar evcil hayvan pasaportu programında yer almıyor. Bu yüzden kompartımanda sadece rehber köpeklere ve destek köpeklerine izin veriyoruz.

Trenlerimizde hayvanların rahatlıkla taşınabileceği alanlar bulunmadığından, trene binmelerine izin vermemenin evcil hayvanların, sahiplerinin ve diğer yolcuların yararına olduğuna inanıyoruz.

Smith, Eurostar’ın “Avrupa’da köpekleri almayan az sayıdaki hizmet sağlayıcıdan biri olduğunu” söyledi.

Ülkeler arası tren işletmecisinin yasağı border collie cinsini de kapsıyor.

Paris, Brüksel ve Amsterdam’a giden yüksek hızlı tren hattı Barking’in içinden ve Köpekler Adası’nın yakınından geçiyor.

Haber: Independent Türkçe


Finlandiyalı aile, Antalya’da kaybolan ampute kediyi arıyor

İstanbul’da İran tavuğu görüntüsü gündemde: ‘Mülteci tavuk istemiyoruz’