in

İstanbul Barosu: Toplanan köpekler ölüme terk edildi

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Kurultayı ‘Yasaklanan Köpek Irkları’ başlığıyla düzenlediği toplantıda, ‘yasaklı ırk’ gerekçesiyle barınaklara mahkum edilen ve sokaklardan toplanan köpeklerin yetersiz koşullardaki belediye barınaklarında ölüme terk edildiği belirtildi. Baronun ‘Tehlike Arz Eden Hayvanlarla’ ilgili genelgenin  iptali için açtığı davanın ise dört aydır sonuçlanamadığı anımsatıldı.

İstanbul Barosu: ‘Yasaklı ırk’ diye toplatılan köpekler ölüme terk edildi

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Kurultayı, ‘Yasaklanan Köpek Irkları’ başlığıyla İstanbul Barosu’nun Beyoğlu’ndaki binasında toplantı düzenlendi.

Toplantıya İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Gülsaniye Ekmekçi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Mustafa Özcan, İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Fatih, Bakırköy, Beşiktaş, Pendik, Sarıyer, Silivri belediyelerinden temsilciler, İstanbul ve diğer bazı illerden baro üyeleri katıldı. 

‘YASAKLI IRK KÖPEKLER’ ÖLÜME TERK EDİLDİ

Toplantıda konuşan İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Avukat Gülsaniye Ekmekçi, kapasitesi ve bakım evi olmayan belediyelerin, “yasaklı ırk” olarak belirlenip toplanan hayvanların ölüme terk edildiğini söyledi.

2021 yılı verilerine göre 1390 belediyeden sadece 237’sinin bakımevi olduğunu kaydeden Ekmekçi, baronun “Tehlike Arz Eden Hayvanlarla’ ilgili genelgenin iptali için dava açtığı, ancak dört aydır bir sonuç alamadıklarını söyledi.

DHA’nın haberine göre, Bakım evi bulunmayan ya da kapasitesi yeterli olmayan belediyelerin hayvanları toplayıp, yerleşim yerlerinden uzak, dağlık, ormanlık arazilere terk ettiklerini ifade eden Ekmekçi, “Yani ölüme terk etmiş oldular. Eğer ırkları yasaklayarak bir çözüm bulunmuş olsaydı, 1910 yılında Hayırsız Ada’da köpeklerin ölüme terk edilmesinden sonra, bugün İstanbul sokaklarında tek bir köpek bile kalmamış olurdu” diye konuştu. 

İstanbul Barosu: Kapasitesi olmayan belediyeler hayvanları ölüme terk etti

YAPILAN YASAL DÜZENLEMELER SORUNLARA ÇÖZÜM OLMADI!

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu Hayvanları Koruma Kanunu’nun 2004 yılında çıktığını, yönetmeliğinin ilan edildiğini belirterek “Bu yaşam hakkının kutsallığı ve hayvan hakları konusundaki farkındalığın toplumun belirgin kesimlerinde ve kamuda da önemli ölçüde artması bekleniyordu. Süreç öyle de gelişiyordu. Özellikle 2021 Temmuz ayında Hayvanları Koruma Kanunu’nda ve TCK’da yapılan değişiklikler, yapılanların aslında bizim düşündüğümüz çerçevede pek de olgunlaşmadığını gösterdi” dedi.

Çıkan yasanın önce ‘Buna da şükür’ anlayışıyla karşılandığını belirten Durakoğlu, “Geldiğimiz noktada sorunun öylesine çözümlenmeyeceği, ilan edilen genelgelerle de, bizi bir bakıma haklı çıkarmış oldu” dedi.

GENELGENİN İPTALİ İÇİN DAVA AÇTIK

Merkez Üyesi Avukat Özlem Yazıcıoğlu ise genelgeyle istenmeyen sonuçlar ortaya çıktığını belirterek “Bu genelgenin pek çok sebeple hukuka aykırı olduğu iddiasıyla Danıştay’da iptal istemiyle dava açılmıştır. Yürütmeyi durdurma talebimiz, henüz bir karara bağlanmamıştır. Yaklaşık 4 aydır bir karar alınmamıştır” dedi.

Dünyanın en büyük tatlı su balığı görüldü

14 ilde tropik hayvan kaçakçılarına operasyon: 62 gözaltı