in

İnsanlarını korna sesinden tanıyorlar

Sivas’ta yaşayan sokaktaki evsiz köpekler, kendilerine düzenli olarak yemek getirenler insanların geldiğini korna sesinden anlıyor.


Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Deniz Gölbaşı, yaklaşık 3 yıldır sokaktaki evsiz hayvanların karnını doyuruyor. Çeşitli yerlerden yiyecek alan Gölbaşı, kentin çeşitli yerlerindeki hayvanları besliyor.

Haftada iki gün Paşabahçe mesire alanına giden Deniz Gölbaşı, arkadaşlarının da yardımıyla yaklaşık 80 sokak köpeğini besliyor, gelmediği günler için ise belirli noktalara kuru mama bırakıyor. Gölbaşı, hayvanlara geldiğini haber vermek için ise arabanın kornasına basıyor. Kornanın sesini duyan köpekler koşarak geliyor.

’80 HAYVANA BAKIYORUM’

Deniz Gölbaşı, yaptıkları işin çok meşakkatli olduğunu ancak daha sonra gönül rahatlığıyla evlerine gittiklerini söyledi.

Gölbaşı, “Hayvanları besliyoruz. Bugün Paşabahçe mesire alanındayız, haftada 2 gün geliyoruz. Pandemi sürecinden beri yaklaşık 3 senedir sürekli geliyoruz buraya haftada 2 gün. Yemlerden alabilirsem alıyorum, mama alıyoruz ama yedek olarak koyuyoruz. Bizim gelmediğimiz gün aşağıya koyuyoruz, hayvanlar biliyor zaten yerlerini, gelmediğimiz günlerde oradan mamaları yiyorlar. Bu alanda 30’a yakın hayvan var. Bu sayı değişebiliyor sürekli ama şehir içinde de yaklaşık 80 tane sokak köpeğine bakıyorum. “dedi.

SİVAS’TA DENİZ GÖLBAŞI, HAFTADA İKİ GÜN GİTTİĞİ MESİRE ALANINDA KÖPEKLERİ KORNAYLA ÇAĞIRIYOR

‘KORNA SESİNİ TANIYORLAR’

Gölbaşı, kornayla hayvanları çağırdıklarını belirterek, “Çok geniş bir alan olduğu için ister istemez çok dağınıklar. Durum böyle olunca kornayla ‘Yemek geliyor’ sesini algılamalarını sağladık. Bunu da birkaç defa yaparak buradaki hayvanlar bunu kapabildiler. Onları bu şekilde çağırıp besliyoruz. Sonrasında da yedek yiyeceklerini vererek görevimizi gerçekten yapmış olmanın huzuru ve sükunetiyle evlerimize dönüyoruz. Çok meşakkatli bir iş. İnsanlar soğuk diyor ama ben daha soğuğu algılayamıyorum. Karda kışta düşüyoruz, kalkıyoruz ama mücadelemiz bu masum canlar için pes etmiyoruz. Her zaman dediğim gibi bunlar bugün bu dünyada konuşamıyorlar belki ama bence öbür dünyada çok şey konuşacaklar. Onun için bence insanlar bu anlamda bunu da değerlendirmeliler diye düşünüyorum’’ şeklinde konuştu.

‘Ponçik’ için yürekleri ısıtan kayıp ilanı

Samsun’da atık malzemeler kedi evine dönüştürüldü