in

Her gün 50 kilometre yol giderek 400 köpeği besliyorlar

Dört arkadaş, dokuz sene boyunca her gün sürgünde yaşayan köpekleri besliyor. Hayvanların beslenmesi için dernek kuran yaşam savunucuları, her gün 50 kilometre yol giderek 400 köpeği besliyor.

Eskişehir’de çöplük alanının civarına sürgün edilmiş 400 kadar köpeğin zor şartlar altında kaldığını ve bu şartlarda acı şekilde öldüklerini öğrenen dört duyarlı vatandaş duruma müdahale etmeye karar verdi.

Hayvanların acı çekmesine dayanamayan bu insanlar, her gün sayıları artan bu köpekleri beslemek için 2013 yılında bir dernek kurdu.

Duyarlı vatandaşlar her gün 50 kilometre yol giderek çöplük ve çevresinde zor durumda olan hayvanların beslenmesini sağlıyorlar.

Kendi imkanları ve gönüllülerin destekleriyle aldıkları mamalarla hayvanları besleyen dernek üyeleri belediyeden destek beklediklerini söylüyorlar.

‘DOKUZ SENEDEN BERİ BU BÖLGEDE HAYVANLARIN BESLENMESİNİ SAĞLIYORUZ

Grup kurucularından olan Metin Çakır her gün buraya gelmekten asla sıkılmadıklarını ve bu ekip olmazsa hayvanların zor durumda kalacaklarını belirtiyor.

Çakır “Yaklaşık olarak 9 seneden beri bu bölgede görmüş olduğunuz hayvanları besliyoruz. Haftanın dört günü bu bölgede, diğer günlerde ise Kızılinler, Musaözü, ve Gökçekısık çevresinde bulunan hayvanlarımızı besliyoruz. Ancak Eskişehir’in Köpk popülasyonun en yoğun olduğu yer burası. Yaklaşık olarak 350-400 tane köpek var. Köpeklerimizin barınmalarını sağlıyoruz, veteriner hizmetlerini sunmaya çalışıyoruz. Yaralı hayvan bulduğumuz zaman hemen veterinere götürüyoruz.” açıklamasında bulundu.

BU DURUM ESAS OLARAK BİR İNSANLIK SORUNUDUR

Dernek üyelerinden Metin Çakır şunları dedi:

“Birçok köpek, kırsallara, ormanlık bölgelere ve çöplüklere atılıyor. Yani bu esas olarak bir insanlık sorunudur. Bunu yapmak için hayvansever olmak gerekmiyor. Vicdanlı olmak gerekiyor. Bu hayvanlar ne olacak, biz de buraya gelip beslemesek ne olacak?

Hayvanlar bu durumda birbirini yiyecek. Köpekleri beslemeye geldiğimiz ilk zamanlarda böyle durumlarla fazlasıyla karşılaşıyorduk. Güçlü olanlar, güçsüz köpeği parçalayarak yiyordu. Ancak şu an bizim sayemizde kötü durumda olan köpeğimiz kalmadı.

Mama kumbaraları oluşturduk. Bu kumbaralara isteyen gönüllüler, bir kilo veya beş kilo gibi mama destekleri sağlıyorlar. Biz de bu şekilde idare edebiliyoruz. Onun dışında bizim tek başımıza bu kadar köpeği besleyebilmemiz zaten mümkün değil”

BİZİM MÜCADELEMİZ YETMİYOR, BELEDİYEDEN DESTEK BEKLİYORUZ

Grubun diğer üyelerinden biri olan Kemal Sağır agresif bir ksıırlaştırma politikası izlenmesi gerektiğini belirtti.

Sağır yaptığı açıklamada “Türkiye’nin en iyi bakılan köpekleri sayemizde burada yaşıyor. Ancak biz gönüllü bir grup olduğumuz için yetebilmemiz mümkün değil. Bu durumu mevcut yerel yönetimler yapabilir. Mesela burası Odunpazarı’na bağlı bir yer. Odunpazarı Belediyesi, kısırlaştırma işini kesinlikle yapmalı. Biz onlarla birlikte bu konuda çalışma taraftarıyız. Burada bir bataklık var. Bu bataklığı hayvanlar özelinde söylemiyorum. Acilen bu canlara bir şey yapmalıyız.” ifadelerine yer verdi.

Hayvanların beslenmekten başka sorunları da olduğunu belirten Sağır “Beslenme, bu işin en son faktörü. Özellikle Büyükşehir Belediyesi’ne sesleniyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nden maalesef destek alamıyoruz. Bu durum bir şekilde çözüme kavuşmalı. Bu hayvanların, bir yaşam standardı ve yaşam alanları olması lazım. Biz bir sürü kulübe yapmamıza rağmen mücadelemiz yetersiz kalıyor. Artık yetkililer nasıl bir çözüm bulurlar bilemiyoruz” diye konuştu.

Masterchef Mehmet Şef’in kedisi öldü! ‘Çok üzgünüm’

Dövüştürülmek için getirilen horozlar kurtarıldı