in

Eskişehir’de balıklar tehlike altında

Eskişehir’de çiftçilerin sulama yapmak için kullandıkları Çatören Barajı’nda su oranının kritik seviyelerde olduğu gözlemlendi. Barajda yaşayan balıklar yok olma tehlikesi altında.

Kuraklık nedeniyle Seyitgazi ilçesinde bulunan Çatören Barajı’nın su seviyesinde ciddi bir düşüş yaşandı. Çatören Barajı, çevresinde bulunan yaklaşık 30 mahallenin tarımsal sulama ihtiyacını karşılarken, barajda gözlenen bu düşüş, çiftçileri ve çevrede yaşayan vatandaşları tedirgin ediyor.

BALIKLAR İÇİN RİSK

Baraja en yakın mahallelerden biri olan Numanoluk mahallesinin Muhtarı Nazif Ayık, su oranının tüm yılların en düşük seviyesinde olduğunu belirterek endişelerini dile getirdi.

  Balıkların yok olma riski altında olduğunu aktaran Muhtar Ayık, “Burada sular bir mevki akıyor, bir mevkiden sonra kesiliyor. Barajın da kendine göre ihtiyacı var. Burada balıklar yetiştiriliyor. Balıkları suyu kalması için olan suyu akıtıyorlar, geri kalana ihtiyaç olduğu için akıtılamıyor” dedi.

NUMANOLUK MAHALLE MUHTARI NAZİF AYIK.

  Baraj çevresine duyarsızca atılan çöpler hakkında da konuşan Ayık, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

  “Yol kenarı olmasından dolayı buradan geçerken barajı seyretmek için konaklıyorlar. Giderken çöplerini buraya atıyorlar. Çevremizi koruyalım. Bu baraj hepimizin barajı. Burada Türkiye’nin her tarafına giden balık var. Balıkları etkilememek, onların ölmemesi ve vatandaşa faydalı olması için çöpleri atmamalıyız. Çok uyarmamıza rağmen çöp sorunu çözülmüyor.”

Eskişehirli motosikletçiler terk edilmiş köpekleri unutmadı

Sahaya giren köpek top ile kandırıldı