in

Ender görülen ‘Mekik Kelebeği’ Alanya’da koruma altına alındı

Antalya’nın Alanya ilçesinde kafe işletmecisi Turgay Dündar tarafından fırtınada bulunan Mekik Kelebeği, Doğa Koruma ve Milli Parklar ekibini harekete geçirdi.

Dünyada ender görülen bir tür olan ve en hızlı kanat çırpan kelebek olarak bilinen Mekik Kelebeği koruma altına alındı. Kelebeği bulan işletmeci Turgay Dündar ”Çok kötü ve fırtınalı bir hava vardı. Eşimle sabah iş yerini açmaya gittiğimizde hemen yanda saksıların olduğu yerde büyük bir kelebek fark ettim. Yanına gittiğimde kanatları ıslanmış ancak muhteşem desenli bir kelebek olduğunu fark ettim.” dedi.

Dündar, saksıların arasında gördüğü kelebeği yakalayarak boş bir kuş kafesinin içerisine koydu. Daha sonra Alanya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’ni arayarak yardım istedi.

Dündar, “Ender bulunan bir tür kelebeğin iş yerimizin kapısına kadar gelmesini bir şans olarak değerlendiriyorum. Gördüğünüz gibi kaçmasın diye kuş kafesine kapattık. Ayrıca Alanya Doğa Koruma ve Milli Parklar Alanya Şefi Mevlüt Kodal’ı arayarak yardım istedik.” şeklinde konuştu. Dündar, daha önceden de yavru bir kedinin gelerek kendilerine sığındığını ifade etti. Öte yandan kafesin içinden kaçan kelebek ufak bir uğraş sonucu yeniden yakalandı. Daha sonra Alanya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği yetkilileri iş yerine gelerek, kelebeği tutanakla teslim aldılar. Görevliler, çok ender bir kelebek olduğunu söyleyerek, kelebeği bakımını yaptıktan sonra tekrar doğaya salacaklarını belirttiler.

Esnaftan kalpleri ısıtan hareket

Sinop’ta su samuruna araba çarptı