in

Dünyanın en büyük 10 hayvanı

Dünya’da birçok hayvan yaşamını sürdürmüş ve sürdürmekte ama öyle hayvanlar var ki boyutlarını tahmin etmek oldukça zor. İşte karşınızda dünyanın en büyük 10 hayvanı…

En büyük, en uzun hayvan dediğimizde aklımıza ilk olarak tabii ki zürafalar (5- 5,5 metre), dinozorlar (25-20 metre uzunluğunda) ve onlardan da önce yaşamış, Carnufex carolinensis (Carolina Kasabı) adı verilen dev kertenkele (3 metre uzunluğunda) gelmekte ama günümüzde onlar kadar büyük olmasa da yaşayan öyle hayvanlar var ki boyutlarını tahmin etmek oldukça zor.

İşte karşınızda dünyanın en büyük10 hayvanı…

  • 1) Mavi Balina

Mavi balinalar sadece en büyük deniz hayvanı değil, dünyanın en büyük hayvanlarından biri olarak bilinmektedir.

Yeni doğan bir mavi balina 6-7 metre uzunluğa ve yaklaşık 30 ton ağırlığa sahiptir. Okyanusların kralı olarak bilinen bu balinaların en büyükleri 33 metreyi bulan boyu ve 150 tonu geçebilen ağırlığıyla, yaşayan en büyük hayvan olduğuna inanılan bir deniz memelisidir. 

Kalpleri tek başına bir araba kadardır ve sadece dilinin ağırlığı bir file eşittir. Mavi balinalar, Arktik Okyanus’u dışında tüm denizlerde bulunur. Mavi balina, çoğunlukla adı kril olan küçük kabuklu canlılar ile beslenir.

Mavi balina
  • 2) Tuzlu su timsahı

Tuzlu su timsahları 200 milyon yıldan daha uzun bir süredir dünyada yaşamlarını sürdürmektedir.

Timsahgiller familyasından 400 – 1360 kg arası bir ağırlığa sahip yaşayan en büyük timsah ve sürüngen türü olarak bilinmekte. Bu zamana dek ölçülmüş en büyük tuzlu su timsahının boyu 7.2 metredir ve ağırlığı ise 1.2 tondur. Tuzlu su timsahların yaşam süresi 70 yıldır.

Avustralya, Güney Asya, Yeni Gine, Malay takım adaları ve Solomon Adaları’nda yaşarlar. İlk var oldukları günden bugüne kadar çok da fazla değiştikleri söylenemez. Deniz timsahının en büyük değişimi geçmişte yalnızca tuzlu suda yaşayabilirken bugün hem tuzlu hem de tatlı sularda yaşayabilir hale gelmiş olmasıdır. Bu da hayvanların uyum sağlayarak türlerini devam ettirdiklerine örnektir.

Tuzlu su timsahı
  • 3) Deve kuşu

 Afrika kökenli uçamaya kuş türlerinden birisidir. Dünyadaki en büyük kuştur ve kara hayvanlarında en büyük göze sahiptir. Kiloları 63 – 130 kg arasında ve boyları uzun bacaklarıyla 1,8 – 2,75 metreye kadar çıkabilmekte. Kanat genişliği 2 metreyi bulmakta. Bacakları inanılmaz güçlüdür ve ayrıca koşuculardır, hızları saatte 50 kilometreyi bulabilir. Suya düşkündürler, sık banyo yaparlar. Erkeği siyah, dişisi gri renklidir.

Deve Kuşu
  • 4) Yeşil Anakonda

Yeşil anakonda boagiller familyasından, Venezuela, Bolivya, Guyana ve Kolombiya’da yaşayan, anakonda cinsinden dünyanın en büyük ve en ağır yılan türü. Sessiz katil olarak bilinirler. Su altında 10 dakikaya kadar kalabilirler.  Yeşil anakondalar, 8,8 m uzunluğa ve 1,3 m kalınlığa erişebilir. Ağırlıkları 227 kg olabilir. Yeşil Anakonda, ömrünün çoğunu su içinde veya çevresinde geçirir. Suda yüksek hızlarına erişme potansiyeline sahip olsalar da, büyüklükleri nedeniyle karada gezinirken oldukça yavaş ve halsiz görünürler.

Yeşil Anakonda
  • 5) En uzu inek

Dünyanın bilinen en uzun boylu ineği, ABD’nin İllinois eyaletinde büyüdü. Blossom adlı inek siyah alaca cinsi ve boyu tam 1.95 metre.

Uzun boylu inek
  • 6) Güneş Balığı

En ağır kemikli balıktır ve 1 ton ağırlığa sahiptir. Sudan zıplayabilme özelliğine sahiptir. Derisi 15 cm kalınlığındadır. 4 metre olan Güneş Balığı 25-30 yaşına kadar yaşamaktadır.

Güneş balığı
  • 7) Aslan Yelesi Denizanası

Bu denizanası vahşiliğiyle bilinir. En önemli silahı sokmasıdır. Vücudu yaklaşık 1,5 metreye kadar büyüyebilir, dokunaçlarının uzunluğu da 30 metreyi bulabilir. Bu tehlikeli hayvan, karanlıkta parlamasıyla da bilinir. Çoğunlukla Arktik, Kuzey Atlantik ve Kuzey Pasifik okyanuslarının soğuk sularında, aynı türden olma ihtimali olan benzer denizanaları ise Avustralya ve Yeni Zelanda yakınlarındaki denizlerde bulunurlar. Aslan yelesi denizanaları, sıcak sularda yaşayamamaktadır. Genelde açık denizlerde bulunurlar, fakat bir senelik ömürlerinin sonlarında sığ, korunaklı körfezleri tercih ederler.

Aslan yelesi denizanası
  • 8) Liger

Liger, dünyanın en büyük kedi türüdür. Erkek aslanın ve dişi kaplanın çiftleşmesinden meydana gelen melez bir türdür. Aslan ve kaplanlara göre 2 kat daha ağırdır.  Boyutlardaki büyük farklara rağmen kedi türleri davranış ve yapı bakımından pek fark göstermezler. Yaklaşık 500 kilogram kadar ağırlığı vardır ve boyları yaklaşık 3-3,5 metre arasındadır. Bu melez türün nesilleri oldukça tehlike altında. Sadece Amerika’nın Hayvanat bahçelerinde 40 tane bulunuyor. 

Liger
  • 9) Afrika Fili

Afrika fili, nesli tükenmemiş iki türü olan Loxodonta cinsi fildir. Günümüzde yaşayan en büyük kara hayvanıdır. Ortalama bir dişi omuz yüksekliği 3.5 metre, erkeğinki 4 metredir. Fil yürürken saatte 4 km, koşarken 40 km hıza ulaşabilir. Ağırlıkları 10 tonu bulabilir. Günün 16 saatini yemek yiyerek geçirirler.

Afrika Fili
  1. 10) Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası

Bu kaplumbağa türü yaklaşık 2 metreye kadar büyüyebiliyor. Ağırlığı 1 ton olan bu kaplumbağalar diğer kaplumbağalar gibi sert bir kabuklu yapıya sahip değildir. Esnek ve yumuşaklardır. Usta bir yüzücü olan bu kaplumbağalar 100 milyon yıldır yaşıyorlar.

Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası

‘Caretta Carettaların annesi’ June Haimoff hayatını kaybetti

Deney uğruna göz kapakları dikilen yavru makak maymunu: Britches