in

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sokak hayvanlarına yönelik adımlar atmamız gerekiyor

Daha önce yaptığı açıklamalarla sokaktaki hayvanların yerinin barınaklar olduğunu öne süren Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sokak hayvanlarına yönelik bazı adımlar atmamız gerekiyor” dedi.

Erdoğan, Beykoz Belediyesi’ne ait hayvan barınağını ziyaret etmişti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde düzenlenen “Kütüphane Söyleşileri” kapsamında farklı şehirlerden gençlerle bir araya geldi.

Sokaktaki hayvanlarla ilgili konuşan Erdoğan, “Yani kısırlaştırmaya yönelik, özelikle sokak hayvanlarına yönelik bu adımın atılması gerekiyor. Aksi takdirde tabii sokak hayvanlarındaki bu sınırsız çoğalma, ciddi bedeller de ne yapabilir, bize ödettirebilir. Onun için belediyelerimizin işinin kolaylaşması noktasında kısırlaştırmanın büyük önemi var.” dedi..

Teşhis, tedavi ve operasyonların önemli olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Ben tabii gittim, gezdim gördüm, baktım belediyemiz hakikaten nefis bir yer yapmış, adeta hastane. Demek ki isteyince oluyor. Yani aşkınız varsa bu konuda bir şeyler yapmak istiyorsanız var. Aynı durum Konya’daki Büyükşehir Belediyemiz o da büyük bir projeyi hayata geçirdi. İstanbul’da Beykoz Belediyemiz ve diğer ilçe belediyelerimizin içinde yine atılan adımlar var. Biz bu konuyla ilgili özellikle Tarım ve Orman Bakanlığımızı da devreye soktuk ve müşterek çalışma yapmak suretiyle tabii bu hayvanlara yönelik sokak hayvanlarına yönelik bazı adımlar atmamız gerekiyor ki yani Allah göstermesin bu çocuklarımızın, kızlarımızın, yavrularımızın yani köpeklerin saldırısına uğramaları herhalde anne babalar olarak bizleri de rahatsız edecektir.

Bunu kimse güle oynaya karşılayamaz. Düşünün ki bir anne babanın yavrusu parçalanıyor. Ne olacak? Alkış tutacak hali yok. ‘Hayvan sevgisi’ diyebilir mi? Diyemez. Burada da gerçekçi olmak lazım, öyleyse tedbir, teşhis, tedavi ve koruma yöntemleri ve bunlara yönelik de adımlarımızı atıyoruz ve birinci derecede de bu konuda özellikle Tarım ve Orman Bakanı’mıza dedim ki ‘Artık bütün hocalığını her şeyini bu işte kullanacaksın ve adımı da atacaksın.”

Erdoğan, geçtiğimiz aralık ayında yaptığı konuşmada, sokaktaki hayvanlarının yerinin barınaklar olduğunu öne sürmüştü.

Kiev’deki hayvanat bahçesi, tehlikeli yerlerden gelen hayvanlara sığınak oldu

Bursa’da köpeğe alkol işkencesi