in

Boğa Milky’nin spermlerinden 1 Milyon 250 bin TL elde ettiler

Malatya’daki bir işletme, simental cinsi Milky isimli boğanın spermlerini sattı, işletme boğanın spermleri üzerinden 1 milyon 250 bin liralık gelir elde etti.

Büyük işletmeler yalnızca hayvanların beden parçalarından, sütünden, ya da yumurtasından değil spermleri üzerinden de para kazanıyor. Malatya’da bir işletme,  simental cinsi Milky isimli boğanın spermlerinden 2021’de 1 milyon 250 bin liralık gelir elde etti.

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde, 1865’te 27 bin dönüm araziye “Sultansuyu Çiftlikatu Hümayun” ismiyle kurulan ve 1928’de “Sultansuyu Harası” adını alan işletme, 1984’ten bu yana Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) bünyesinde faaliyetini sürdürüyor.

Bölgenin iklim şartları, toprak yapısı gibi sebeplerden dolayı uygun bulunduğu için hem boğalar hem de atlar sömürülüp damızlık olarak kullanılıyor. İşletmede, yaklaşık 80 yıldır sürdürülen “Damızlık Boğa Islah Projesi” kapsamında yetiştirilen boğalardan “yerli sperma üretimi” yapılıyor. Hayvanların spermleri suni yollarla alınıyor.

Siyah alaca, simental ve esmer cinsi boğalardan elde edilen spermalar, Sultansuyu Tarım İşletmesi laboratuvarında genetik yapılarında bulunan hastalıklardan arındırılarak kazanç sağlayacak bir mal olarak satışa sunuluyor.

İşletmede sömürülüp damızlık olarak kullanılan Milky’den geçen yıl elde edilen 44 bin 500 doz spermanın tamamı alıcı bulurken, bu satıştan işletme 1 milyon 250 bin liralık rekor gelir elde etti.

İşletmede, suni tohumlama denilen acımasız yöntemlerle Milky ve 39 boğayı daha istismar ediyor.

MILKY’NİN “GÖZ BEBEĞİ” OLDUĞUNU SÖYLÜYORLAR

AA’da yer alan haberde; Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürü Olcay Akın “Geçen yıl 870 bin doz satış, 815 bin doz da üretimiz var. Bunun karşılığı Türkiye’nin yurt dışından ihracat için vereceği paranın yurt içinde kalması sağlanmış oldu. Elimizdeki hayvanların ıslahının, onların et ve süt verimlerinin artırılması için bu faaliyeti yürütüyoruz. Boğalarımız arasında Milky rekortmenimiz. İşletmemizdeki laboratuvarın yıllık geliri 5 milyon 200 bin lira. Bunun 1 milyon 250 bin lirasını Milky tek başına karşıladı. Milky şu an göz bebeğimiz.” şeklinde konuştu.

İşletmelerindeki boğaların spermlerine talep belirten Akın, bu talebi karşılamak için çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Rize’de 5 köpek ölü bulundu; ‘Ahlaksızlık, vicdansızlık’

Yaptığı yürüteçlerle 400’den fazla felçli hayvana umut oldu