in

Birbirleriyle oynayan yaban keçileri kameraları görünce kaçtı

Gümüşhane Dağlarında yaban keçileri karayolu üzerinde oyun oynarken izlendikleri fark edilince kayalara tırmanarak kaçtı.

Coğrafyasının çoğunluğu dağlardan oluşan Gümüşhane’de yaşayan yaban keçilerinin sayısı her geçen gün artıyor. 600 metreden 3300 metreye kadar değişen rakımın, karasal ve Karadeniz ikliminin beraber görüldüğü Gümüşhane’deki yaban keçi sayısının 1000’i geçtiği düşünülüyor.

“Gümüşhane Dağlarının süsü” olarak adlandırılan Yaban Keçilerinin nüfusunun hızla artmasında birçok sebep etkili olmuştur. Bu sebepler arasında keçilerin ikiz doğurması, koruma ve gözlem çalışmalarının yapılması, vatandaşların hassasiyeti ve kaçak avlanma yasağı gibi unsurlar bulunmaktadır.

YABAN KEÇİLERİ 20 FARKLI LOKASYONDA GÖZLEMLENEBİLİYOR

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından kırmızı listede “Savunmasız” kategorisinde yer alan ve koruma altındaki bir tür olan “Capra aegagrus” bilimsel adlı Yaban Keçileri Gümüşhane’de 20 farklı lokasyonda gözlemlenebiliyor.

Hatta bazen bu keçiler sürüler halinde köy yollarına inerek tuz ihtiyaçlarını gidermek için beton ve kayaları yalıyor.

YABAN KEÇİLERİ SÜRÜ HALİNDE GÖRÜNTÜLENDİ

Gümüşhane’nin dağlarında yaşayan yaban keçileri karayolunda oynarken, yoldan geçen bir sürücü tarafından görüntülendi. Sayıları yaklaşık 15’i bulan ve birbirleriyle oynayan Yaban Keçileri kendilerine yaklaşan aracı gördüklerinde kayalara tırmanarak uzaklaştılar.

Cenk Eren’den hayvan düşmanlarına tepki: Sizle derdi olanın…

Bursa’da ayıyı otomobil ile kovaladılar