in ,

Bingöl’de karla kaplı dağlara hayvanlar için yiyecek bırakıldı

Bingöl’ün karla kaplı yüksek rakımlı dağlarına, yaban hayvanları için Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Gönüllü Vatandaşlar tarafından yiyecek bırakıldı.

Bingöl’ün yüksek rakımlı bölgelerinde yaşayan ve kış aylarının uzun sürmesi nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan hayvanlar için yemleme çalışması yapıldı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da karın yağmasıyla birlikte koordineli olarak yemleme çalışmasına başlayan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, özellikle nesli tükenme tehlikesi altında bulunan yaban ve çengel boynuzlu dağ keçilerinin sık görüldüğü bölgelere zorlu kış şartlarına aldırış etmeden yem bırakıyor.

2021 YILINDA TAM 43 TON YEM BIRAKILDI

Son 10 gün içinde de 3 ton yemi karla kaplı dağlara bıraktı. Vatandaşların da desteğini alan ekipler, kuş türleri için de çeşitli bölgelere yem bırakma çalışmasını sürdürüyor.

Yedisu ilçesine yemleme çalışması için gelen ekiplere destek veren vatandaşlardan Ahmet Eroğlu, “Burada doğa şartları zor. Kar şartları yer yer 1,5 metre oluyor. Dağ keçisi olsun, keklik olsun ve birçok hayvan için ekipler, 15 günde bir yemleme çalışması yapıyor. Ot, yonca, buğday, manav artığı gibi yemler getiriyor. Köylüler olarak biz de yardımcı oluyoruz. Ekiplerden Allah razı olsun” dedi.
Ekipler, kış ayları boyunca yemleme çalışmalarının aralıksız devam edeceğini bildirdi.

‘Tehlikeli ırk’ denildi, 10 yavrusu daha doğmadan öldürüldü

Uğur Dündar yardım istedi… kedi bulundu