in

Bilimsel araştırma: Kediler isimleri biliyor

Japon bilim insanlarının ortaya koyduğu yeni bir araştırmaya göre, kediler hem insanlarının hem de diğer kedilerin isimlerini biliyor.

Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’nden araştırmacılar, bir aile evinde veya bir kedi kafesinde en az iki evcil hayvanla birlikte yaşayan toplam 48 kediyi inceledi.

Daily Mail’de yer alan habere göre, Scientific Reports dergisinde yayınlanan çalışmada, her hayvan, insanının birlikte yaşadığı bir kedinin adını seslendirdiği bir ses kaydını duydu. 

Sonra ya o kedinin ya da evdeki başka bir kedinin resmi bilgisayar ekranında belirdi.

19 kedi, ismi çağrılan kediyi göstermediğinde resme daha uzun süre baktı, bu da hayvanların şaşırdığında verdiği yaygın bir tepki olarak biliniyor.

REKABETLE İLGİLİ OLABİLİR

Ayrı bir deneyde de, kediler, isimleriyle çağrıldı ve onlara ya insanlarının ya da kendilerinin bir resmi gösterildi.

Ankete katılan 26 kedi genel olarak daha az başarılı olmasına rağmen, daha büyük bir ailede yaşayanlar, resim ve isim uyuşmadığında daha uzun süre baktılar.

Sonuçları yorumlayan araştırmacılar, kedilerin birbirlerinin isimlerini ve muhtemelen insanlarının isimlerini bildiğini gösterdiğini söyledi.

Araştırmacılar, “Bu durum rekabetle ilgili olabilir. Bir kedi, sahibi onun adını söylediğinde yiyecek alabilir, ancak başka bir kedinin adını söylediğinde değil.” dedi.

Kyoto Üniversitesi’nden çalışmacılar, “Bununla birlikte, kediler yemek zamanlarında asla insanlarla rekabet halinde değildir, bu nedenle isimlerini bilmek için daha az nedenleri vardır” diye ekledi.Dondurucusundan 183 hayvan çıktı!

Araştırmacılar: Koala spermleri dondurulsun