in

Beyşehir Gölü’ne kamyonlar ile kar taşındı

İklim krizi ve kuraklığa bağlı nedenlerden kurumanın eşiğine gelen Beyşehir Gölü’ne kamyonlar ile kar taşındı.

Beyşehir Gölü’ne kamyonlar ile kar taşındı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde etkili olan kar yağışı sonrası ilçe merkezindeki ana cadde, sokak, meydan ve okul bahçelerinde oluşan kar yığınları, belediye ekipleri tarafından iş makineleriyle toplanarak kamyonlara dolduruldu.

Bu yıl yaşanan kuraklık sebebiyle kıyıları onlarca metre çekilen su seviyesi düşen Beyşehir Gölü kıyılarına dökülmeye başlandı.

Damperli kamyonlarla Termiye Çayı’nın döküldüğü Jandarma Burnu mevkisindeki göl kenarına getirilen karlar, kıyıda kar yığınları oluşturdu.

BEYŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ADİL BAYINDIR, “ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA DA HATTA BU GECE YAĞIŞ İHTİMALİ VAR. TAKİP EDİYORUZ, MUTLUYUZ” DEDİ.

‘BEYŞEHİR GÖLÜ BUGÜN ÇOK MUTLU’


Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, kamyonlarla karların döküldüğü göl kenarında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Beyşehir Gölü bugün çok mutlu, Beyşehir halkı mutlu, zira arzu ettiğimiz, özlediğimiz bir tabloyla beraberiz” dedi.


Beyşehir’de pandemi dönemi ile birlikte 2020 yılının kurak bir dönem yaşandığını vurgulayan Bayındır, Toroslar, Anamas Dağları ile Dedegöl zirvesindeki kar yüksekliğinin 1 metreyi hiç geçmediğine dikkati çekti.

KONYA’NIN BEYŞEHİR İLÇESİNDE ETKİLİ OLAN KAR YAĞIŞI SONRASI KAMYONLARLA TOPLANAN KARLAR BEYŞEHİR GÖLÜ KIYILARINA DÖKÜLMEYE BAŞLADI.

Bayındır, “Biz onu biliriz zaten, Toroslar’da bir metreyi geçmediği zaman Beyşehir Gölü’nün suyunun kotunun düşeceğini iyi biliyoruz. Şükürler olsun bugün o anlamda söylemiştim mutluluğumuzu, şu an Beyşehir merkezde 40-50 santim, tepelerde yukarıdaki mahallerimizde 70’lere varan, dağlarda 3-4 metreleri bulan kar var. Ümit ediyoruz ki, bu sürekli olacak. Bir kar dönemine girdik. Her sene bunu belli eder zaten, geçen yıl Ocak 20’sinde plan yapmıştık. Hatırlarsınız kar kalınlığının Beyşehir de bu sene 4-5 metreyi bulacağını Anamas dağlarında görüyoruz ve şu anda dağlarımız bembeyaz kar mutluyuz” ifadelerine yer verdi.
Öte yandan, şehir merkezindeki karların toplanıp göl kıyılarına dökülmesi ilçede yaşayan vatandaşları da memnun etti. İlçe sakinlerinden Kadir Geviş, yapılan uygulamadan dolayı Beyşehir Belediyesine teşekkür ederken, “Belediyemiz şehir içindeki karları gölümüze getiriyor, hem şehrimizi temizliyor, hem de gölümüzü karla dolduruyor. Bu karlar göle bir can suyu oluyor” ifadelerini kullandı.

Kedi ve köpekler için yoğun bakım ünitesi

Yaralı yavru yaban keçisi koruma altına alındı