in

Bayramda kaçıp 25 gün sonra yakalanan inek yine ‘kesilecekti’; AHBAP onu da kurtardı

Balıkesir’de Kurban Bayramı’nın ilk günü kaçan ve 25 gün sonra yakalanan “kurbanlık” inek , Haluk Levent’in başkanlığını yaptığı Ahbap Platformu tarafından kurtarılarak İzmir’deki barınağa gönderildi.

Fotoğraf: DHA

Balıkesir’in Kepsut ilçesi kırsal İsaalan Mahallesi Muhtarı Ramazan Kocabıyık, Kurban Bayramı’nın 1’inci günü sabah saatlerinde, “kurbanlık” ineği kesmek için Yenice Mahallesi’ne getirdi. Kesim öncesi kaçan inek, 25 gün sonra, kaçtığı bölgeye 25 kilometre mesafedeki Kayaeli Mahallesi’nde bulundu.

YİNE “KESİLECEKTİ” HALUK LEVENT ONU DA KURTARDI

Muhtar Ramazan Kocabıyık ineği 1 hafta sonra oğlunun düğününde “keseceğini” söyledi. Başkanlığını sanatçı Haluk Levent’in yaptığı Ahbap Platformu, ineği kurtarmak için harekete geçti. Muhtar Kocabıyık, hayvan için Haluk Levent’ten 30 bin lira istediğini açıkladı. Muhtar ile iletişime geçen Ahbap Platformu, ineği kurtardı ancak kaç TL ödendiği açıklanmadı.

Ahbap, kesimden kaçıp 25 gün sonra yakalanan kurbanlığı satın aldı

İnek, Rize’nin İyidere ilçesinde, 2018 yılında Kurban Bayramı’nın birinci günü kurban pazarından kaçıp, denize atlayan ve Trabzon’un Sürmene ilçesi sahilinde bulunduktan sonra yine Ahbap Platformu tarafından evlat edinilen, İzmir Kemalpaşa’daki Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı’na getirilen boğa Ferdinand’ın yanına gönderildi.

Ahbap, kesimden kaçıp 25 gün sonra yakalanan kurbanlığı satın aldı

‘KENDİSİNİ KIRAMADIK’

İstanbul’dan bir iş insanın daha hayvanı evlat edinmek istediğini söyleyen Muhtar Ramazan Kocabıyık, “Satmak istemediğimi söyledim. Haluk Levent arayınca ona da satmak istemediğimi söyledim ama kıramadım. Kendisi çok değer verdiğimiz ve sık sık hayır işleri ile adını duyduğumuz bir sanatçı. Kendisini kıramadık” dedi.

Ahbap, kesimden kaçıp 25 gün sonra yakalanan kurbanlığı satın aldı

İneği teslim almak için İsaalan Mahallesin’e gelen Ahbap Balıkesir Şehir Başkanı Dilek Yörük, tüm doğaya ve insanlara karşı saygı duyan, farkındalık oluşturan bir platform olduklarını belirtip, “Bu dostumuzu İzmir’de bulunan boğa Ferdinand’ın yanına gidecek” dedi.

AHBAP derneği bu yıl “kesilmekten” kaçan ve denizde boğulmak üzereyken vatandaşlar tarafından kurtarılan keçiyi de evlat edinip Ferdinand’ın yanına göndermişti.

Kaynak: DHA

Boynu kesilen atını damara yerleştirdiği bahçe hortumuyla kurtardı

Sansar ile kedinin mücadelesi kamerada