in

Bağırsak bakterileri, B12 için seks yapıyor

Kaliforniya Üniversitesinde yapılan araştırmada, ince bağırsaktaki yararlı bakterilerin, B12 vitaminini alacak genleri birbirlerine aktarmak için, seks yaptığı ortaya çıktı.

Kaliforniya Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, insan bağırsaklarında bulunan yararlı bakteriler ile ilgili yürüttükleri çalışmada önemli bir bilgiyi açığa çıkardı.

Çalışma neticesinde, bakterilerin B12 vitamini için birbirleriyle seks yaptıkları ortaya çıktı. Bunu doğrudan seks olarak tanımlayan uzmanlar, bakterilerin bu sayede B12 vitaminini alacak genleri birbirlerine aktardığı bulgusuna ulaştı.

Vücuttaki pek çok hücre türü, B12 vitamini olmadan tam olarak çalışamıyor. Bu da beraberinde pek çok sağlık sorunu yaratıyor. İnsan ince bağırsağındaki bakterilerin B12 için seks yapıyor oluşu, B12 vitaminin önemine yeni bir kanıt olarak kabul ediliyor.

Araştırmanın başındaki Patrick Degnan tarafından yapılan açıklamalarda, bakterilerin nasıl seks yaptığı anlatıldı.

NASIL SEKS YAPTIKLARINI ANLATTI

Degnan’a göre bu süreçte B12’nin alınmasını sağlayan genler, bir tüp içerisinde bakteriden bakteriye aktarılıyor. Bu sayede iki bakteri arasında bir ilişki oluşuyor ve bunun sonucunda da her iki bakteri de B12 için gerekli olan genlere ulaşmış oluyor. Bunun sıçrayan gen olarak da bilindiğini anlatan bilim insanı, sıçrayan genlerin daha önceki araştırmalarda yalnızca antibiyotik tedavilerinden sonra bakterilerin hayatta kalması için kullanıldığını ifade ediyor.Yani bakteriler arasındaki seks, bundan önceki dönemlerde de vardı.

Yaptıkları çalışmayı Cell Reports isimli dergide Patrick Degnan, araştırmanın çok önemli olduğunu çünkü bu sonuçlara göre sevişmenin yalnızca antibiyotikten ibaret olmadığını, yararlı bakterilerin hayatta kalmasını sağlayacak diğer her şeyde kullanılabildiği anlamına geldiğini söyledi.

Öte yandan; bakterilerin bazıları gen aktarımı yapabilirken bazıları yapamıyor. Bu, erkek ve kadınlar arasında cinsel ilişkiye benzetiliyor.

Tramvaya binen sevimli köpek uyuyarak İstanbul turu attı

Doğanın gizemli türü yarasaların sırları ÇAKÜ’de araştırılıyor