in

Bacakları kesilen karga, ‘hissetmiş gibi’ hayvan hastanesine gitti

Mersin’de bacakları kesilen henüz bir yaşını doldurmamış yavru karga Veteriner Hekim Orhan Özbaba’nın ifadesiyle “Sanki hissetmiş gibi” hayvan hastanesi bahçesine konarak yardım istedi.

Karaman’da doğum sancısı çeken hamile kedinin aile sağlığı merkezine gitmesi olayına benzer bir olay Mersin’de yaşandı.

Daha önceden iki ayağı da kesilmiş ve işkenceye maruz kalmış bir yavru karga, dün sabah saatlerinde Mersin’in Yenişehir ilçesinde bulunan özel bir hayvan hastanesinin bahçesine kondu.

Hastanedeki veteriner hekimler tarafından durumu fark edilen yavru karga, tedavi edilmek üzere hemen korumaya alındı.

Yavru karganın adeta hissederek hayvan hastanesinin bahçesine gelmesi, durumu gören veteriner hekimleri ve hastane çalışanlarını duygulandırdı.

SANKİ HİSSETMİŞ DE BURAYA GELMİŞ

Hayvan hastanesinin yöneticisi Veteriner Hekim Orhan Özbaba dün sabah gerçekten ilginç bir olay yaşadıklarını söyledi. Özbaba, “Sabah hasta konsültasyonları yaptıktan sonra bir kahve içimi için bahçeye çıkmıştık.

Bir baktık, uçarak bir karga geldi. Bu anormal bir durumdu, çünkü sekiyor bu hayvan, düşüyor, kalkıyor. Biraz uzaktan takip edince her iki bacağının da bilek kısmından kesildiğini gördük. Onu görünce şaşırdık. Sanki hissetmiş de buraya gelmiş gibi bir izlenim aldık. Ondan sonra zaten kaçamıyordu, tuttuk, bakımlarını yaptık” diye konuştu.

KÖTÜ İNSANLARIN İŞKENCESİNE UĞRAMIŞ

Karganın, henüz bir yaşını doldurmamış bir ‘bebek’ olduğunu vurgulayan Özbaba, önce hayvanın ayaklarının doğuştan bu şekilde olduğunu düşündüğünü, ancak kontrol edince durumun böyle olmadığını anladığını söyledi.

Orhan Özbaba, “Üzgünüm ama bu çocuk büyük ihtimalle kötü niyetli insanların elinden bir işkence görmüş. Şu anda daha iyi durumda. Bacaklarını iyice toparlattıktan sonra da bu haberle birlikte umarım birileri ilgilenir, çünkü bu çocuk uçamaz, dallara konamaz, düz bir zeminde yaşaması lazım. İlgilenen çıkarsa uygun bir ortam hazırlarız ya da Tarsus Hayvanat Bahçesine göndeririz” ifadelerini kullandı.

Karganın uzun süredir bu durumda olmasının, karın bölgesindeki tüylerin dökülmesinden de anlaşıldığını dile getiren Veteriner Hekim Özbaba, “Demek ki, hayvancağız ayağının üzerine basamadığı için burası yere sürtülmüş ama büyük bir şans iyi gitmiş gene de vücut dirençliymiş. Çok büyük de bir enfeksiyon kapmadan bu şekilde atlatmış” şeklinde konuştu.

GAGASI ÇOK GELİŞMİŞ, BÖYLECE YAŞAMA TUTUNMUŞ

Ayakları olmadığı için yavru karganın dallara tutunamayacağını, yiyecek bulmakta zorlanacağını söyleyen Özbaba, “Dolayısıyla diğer uzuvlarının iyi gelişmesi lazım. Bu durumda da gaga. Gagası çok kuvvetli, çok gelişmiş. İnsanlar da öyle değil midir? Göz, kulak kaybolduğu zaman diğer organları gelişir.

Diğer duyuları daha iyi gelişecek, yaşama tutunacak bu çocuk. Tabii elleriyle parçalayamayacağı, tutamayacağı için gagasını çok iyi kullanacak ama uçamadığı için de bizim mutlaka zeminde, yer ortamında bu çocuğu beslememiz ve bakmamız lazım ya da solucanlara, besleneceği şeylere kolay ulaşabileceği çimenlik bir alanda olması lazım” dedi.

İNŞALLAH ONA ACILARINI UNUTTURURUZ

Kargaya uygulayacakları tedavi hakkında da bilgi veren Özbaba, “Bu bölgedeki yaranın daha iyileşmesi için biraz sonra oksijenle iyice temizliğini yapacağız. Ardından yumuşatıcı pomatlarla tedavisini yapacağız.

Herhangi bir enfeksiyon gözükmüyor. Eğer enfeksiyon görürsek de bir antibiyotik ve vitamin uygulaması yaparız. Birkaç gün bakımını yapıp toparladıktan sonra bu arada bir şanslı sahip çıkarsa ona vereceğiz. Şu anda korkak ve ürkek tabii, her yaklaşandan tedirgin oluyor. Bu çocuğun mutlaka birtakım şeyler yaşadığı kesin. İnşallah bu 3-4 gün ona güzel bir ortam sunarız, o acıları unuttururuz” diye konuştu.

KESİNLİKLE HİSSEDİYORLAR

İşkence görmüş engelli bir karganın hayvan hastanesinin bahçesine gelmesinin farklı duygular yaşattığını söyleyen Özbaba açıklamalarında “Bence hissediyorlar. Bizim hastanemizde de başka kliniklerde bu durum çok ilgimi çekiyor. Geceleri gelip kapıyı açmamızı isteyip gece burada yatıp sabahleyin giden ve akşama kadar gezip gelen kedilerimiz, köpeklerimiz var. Bakıldıklarını biliyorlar.

Ben sokakta çok köpek gördüm yaralı, yaklaştığım zaman çocukcağız bekliyor, ona yardım için geldiğimi biliyor, hissediyor. Bunlar da farklı bir içgüdüsel duygu var tabii ve derinlere inmek çok zor ama kesinlikle hissediyorlar” ifadelerini kullandı.

Büyü için kedilerin uzuvlarını kesiyorlar!

Polis memuru, evsiz hayvanlara yuva yapıyor