in

Yunanistan’a ‘Zağar’ Köpeği Tepkisi

Türk Köpek Irkları Koruma Araştırma Islah ve Tanıtma Federasyonu Kurucu Başkanı Doğan Kartay, Yunanların gen kaynağı Türkiye’de olan köpek türlerinden ‘Zağar’ köpeklerini, kendi ülkelerinin ırkları gibi göstermesine ve bu konuda Yunan medyasında yer alan sahiplenme haberlerine tepki gösterdi.

zağar-ajanimo

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Türk köpek ırkları ile ilgili araştırma ve kitapları bulunan Doğan Kartay, Yunan medyasında çıkan, Zağar cinsi köpekleri ülke olarak sahiplenmelerine yönelik haberler üzerine açıklama yaptı.

zağar-ajanimo2

Kartay, şöyle dedi: “Yunanistan’ın bizim köpeklerimiz Zağarlar’ı, özellikle Trakya bölgesinden yasa dışı yollarla kaçırarak, ülkelerindeki, ırk özelliğini yitirme aşamasındaki Zağar kökenli köpekleri ıslah etmekte kullanmalarına hayvanseverlik uğruna belki anlayış gösterebiliriz. Ancak ulusumuzun içinde oluştuğu ve geliştiği bilimsel gerçeğiyle, gen kaynağı bizim olan, bu çok özel ve değerli, günümüze doğal safkan olarak ulaşabilmiş birkaç ırktan biri olan Zağar köpek ırkımızın kimliğinin çalınmasını, hiçbir şekilde kabul edemeyiz.”

zağar-ajanimo3
“Şebekeler Kaçırıyor”

Zağar cinsi köpeklerin Yunan uyruklu kişiler ve onların işbirlikçisi bazı Türk kökenliler tarafından kaçırıldığını öne süren Doğan Kartay, 2008 ve 2009 yıllarında yaptığı araştırmalarda Trakya’daki Zağar varlığının bu şebekelerce tüketildiğini ortaya koyduğunu anlattı.

zağar-ajanimo4

Kartay, şöyle dedi: “Trakya’daki Zağar varlığını yağmayanlar şu an bu işlevlerini Çanakkale ilimizin kırsallarına kaydırmakta ve ülkemizdeki Zağar varlığının talanına devam etmektedirler. Zağar ırkı koku alma özelliği benzersiz, insan dostu, zeki, cesur, çevik, hızlı, dayanıklı ve özgür yaradılışlı, çok amaçlı işlevleri yerine getirebilen müthiş bir köpektir. Bu değerleri üzülerek belirteyim ki Yunanlar bizden önce fark etmiş. Gen kaynağı, tarih ve coğrafya kökenleri olarak bizim olan Zağaraları Yunanlar, çalınmış kimliğiyle birlikte İtalya, İspanya, İngiltere ve İskandınav ülkelerine yüksek fiyatlardan satmaktadır. Bu bir kültür hırsızlığıdır. Bu konuda devlet kurumları tarafından gerekli önlemler alınmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sakarya ajanimo3

Hendek’te Yine Ağaca Asılı Bir Köpek Bulundu

piton ajanimo1 e1464594937393

Tuvaletten Çıkan Piton Cinsel Organından Isırdı