in

Yabancı uyruklu çoban hayvanları kaçırıp öldürdü; 2 Milyon TL’lik vurgun

Kırşehir’de tarım işletmesi sahibi Ramazan Göztak, yanında çalıştırdığı yabancı uyruklu çobanların mandıralarındaki hayvanları çalıp öldürdüğünü ve sonra da vücut parçalarını değerinin çok altında sattığını belirtti. Göztak, şahıslardan şikayetçi oldu.

Kırşehir’de yaşanan olayda Afgan uyruklu çobanlar, her hafta 4-5 tane olmak üzere çalıştığı mandıradaki 28 büyükbaş ile komşularına ait 13 büyükbaşı kaçırıp gizli gizli mezbahaya göndererek öldürttü.

Olayda, yaklaşık 2 milyon liralık vurgun olduğu iddia edildi. Durumun fark edilmesiyle gözaltına alınan Afgan çoban ile birlikte toplam 10 kişi, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ramazan Göztak

Olayla ilgili konuşan tarım işletmesi sahibi Ramazan Göztak, “Bizden aldıkları malzemeleri başkalarına sattıklarını öğrendik. Haksız kazanç elde edilmiş. Olay kesimcinin beni araması sonrası ortaya çıktı. Kesimci, Afgan’ın malının olup olmadığını bana sordu. Ben de kesimciye böyle bir şeyin olmayacağını söyledim. Afgan’dan şüphelenmedim. Bizden mal göndermeyeceğini tahmin ediyordum”

“Jandarma ekiplerine haber verdik. Bizler de işin iç yüzünü öğrendik. Bizden hırsızlık yapıldıktan sonra komisyoncular da bilerek bu hayvanı almışlar. Düşük fiyata almışlar. Yaşadığımız süreç mahkemeye taşınıyor” diye konuştu.


Komisyoncuların da devrede olması sonrasında yaşadığı zararın 1 milyon TL’nin üzerinde olduğunu aktaran Göztak, “1 milyon 200 bin lira gibi bir zararım var. Bir de benim komşum var. Ondan da mal çalınmış, onun ise henüz zararı belli değil. Tamamen haksız kazanç elde edilmiş. Devletimizin yetkililerinden destek ve yardım bekliyoruz. Mandıralarda çalışan çok ciddi sayıda Afganlı var. Mandıracılar mallarını saymaya gittiler” şeklinde konuştu.

GECE KAÇIRIP ÖLDÜRDÜLER

Boztepe Kaymakamlığı İlçe Jandarma Komutanlığı yaptığı incelemede, şikayetçilerin yanında çalıştırdıkları Afgan çobanların mandıradaki büyükbaş hayvanları gece vakti habersiz alarak öldürmeye götürdüklerini, yine burada iş birliği içerisinde oldukları diğer şüphelilerle birlikte hareket ederek hayvanları kestiklerini ve daha sonra değerinin çok altında aynı bölgede kasap ve bakkal dükkanı işleten diğer Afganlara sattıklarını da tespit etti.

Çiftlikte esir tutulan kaplan, kafese elini uzatan adamı ısırdı

Nadir görülen kara ağaçkakan 4 yıldır minarede yaşıyor