in

Trabzon’da çamur afeti: Hayvanlar son anda kurtarıldı

Trabzon’un Sürmene ilçesi Oylum mahallesinde yaylalarda eriyen kar suları sonrasında çamur afeti yaşandı. Son andan evini boşaltan ve hayvanlarını kurtaran Haydar Akyasan,’Hayvanları dışarıya çıkardıktan sonra ev yıkıldı’ dedi.


Trabzon’da dün geceden bu yana etkili olan ve mevsim normallerinin üzerinde 28 dereceye kadar yükselen sıcak hava afetlere neden oldu.

Ani hava sıcaklıkları nedeniyle yaylalarda eriyen karlar gece yamaçlardan aşağıya önce dere sonra de adeta çamur olarak aktı.

Trabzon’un Sürmene ilçesi Oylum mahallesinde yaylalarda eriyen kar suları sonrası dağın yamacından akan çamur deryası geniş bir alanda etkili oldu.

Dağ adeta çamur olup akarken, mahallede geniş bir alanda çamur tabakası oluşturdu. Mahallede eskiden okul olarak kullanılan bir bina ve yanındaki eski lojman çamurla dolarken, 3 ev gelen çamur tabakası nedeniyle yıkıldı.

Yıkılan evlerde kalanlar gece akan çamurun gürültüsü ile uyanarak evlerini terk etti ve hayvanlarını da bulundukları yerden çıkartarak ölümden kurtuldular. Elektrik ve suyun verilemediği mahalle adeta bir çamur afeti yaşarken, bölge havadan da görüntülendi.

Oylum Mahalle Muhtarı Niyazi Akyasan

‘İnsanlar ve hayvanlar şu anda kurtarılmış durumda’

Yaşanan çamur afeti ile ilgili açıklama yapan Oylum mahalle muhtarı Niyazi Akyasan, çamura bulanan bölgeden sabah namazı sırasında Rafet Akyasan’ın kendisini telefonla aradığını belirterek “Mahalleden Rafet aradı, namazı kılmış yatıyordum. ‘Heyelan bizi alıyor’ dedi evleri. ‘Acilen çoluk çocuk dışarı attık, hayvanları tahliye etmeye başladık’ dedi. İnsanlar ve hayvanlar şu anda kurtarılmış durumda. Yıkılan okulun lojmanı var. Rafet’in bir evi var ve Hasan Çakır’ın bir evi var. Yıkılan 3 tane evimiz var. Bu gece çok sıcak bir hava olmasından dolayı karların erimesinden dolayı bazı yerlerde ufak tefek heyelanlar oldu. Onlarda şebeke borularını patlattı. Onların birleşmesiyle heyelanlar meydana geldi. Mahallemizde su yok. Elektrik yok. Yakın zamanda da bunların olması zor gibi çünkü bütün şebekemizin bağlantıları kopmuş durumda. Bizim yukarıdaki mahalleye yol olmadığından dolayı gitme şansımız yok. Daha önce böyle bir şey yaşamadık” dedi.

Trabzon’da çamur afeti: Hayvanlar son anda kurtarıldı

‘Hayvanları dışarıya çıkardıktan sonra ev yıkıldı’

Çamura batan mahallede oturan ve son anda evlerini boşaltarak kurtulan Haydar Akyasan ise “Sabahın ilk saatlerinde büyük bir ses ile uyandık. Pencereden dışarıya baktığımızda dağın aşağıya doğru geldiğini gördük. Heyelan geldi evin önüne yığıldı. Çocuklarımı aldığım gibi yola çıktık. O arada babama bağırarak onu uyandırdım. Sonrasında ahırlardaki hayvanlarımızı kurtarmaya başladık. Korkuyorduk. Benim kaldığım ev yıkıldı gitti. Beşikte çocuğum vardı ilk onu aldım. Eşim ile dışarıya çıktık. Korku içindeydik. Hayvanları dışarıya çıkardıktan sonra ev yıkıldı. Dere gelmiş olsaydı hiç ruhumuz duymadan bizi almış götürmüş olacaktı” diye yaşadığı korku dolu anları anlattı.
Babası Rafet Akyasan ise yaptığı açıklamada “Sabah namazından sonra uyudum. Oğlum beni kurtardı. Heyelan her şeyimizi aldı gitti. Canımızı zor kurtardık” ifadelerini kullandı.

Dereye atlayan köpek yavrusunu ekipler kurtardı

AA’nın haberine göre, Toprak kaymasının meydana geldiği bölgede bekleyişlerini sürdüren Sürmene Arama Kurtarma Derneği (SÜR-AK) ekipleri, annesine ulaşmak için dereye atlayan köpek yavrusunu kurtardı.

Kurtarma ekibinin grup amiri Ahmet Cerrah, anne köpek ve yavrusunu bir araya getirdikleri için mutlu olduklarını söyledi.

İki köpeği de bir süredir takip ettiğini belirten Cerrah, “Bölgede aranan bir köpek vardı, annesi de selden dolayı karşıya geçemiyordu. Anne köpek ileriden karşıya geçmeye çalıştı, ben de takip ettim. Sonra baktım yavrusu geçemiyor, geçmeye çalışıyor. Dalgalı bir yere atladı ve dere onu içine çekti. Ben de o şokla beraber fındıklıktan aşağıya, dereye doğru koşarak köpeğin ayağından tuttum ve bulunduğu yerden çıkardım.” dedi.

Olayın ardından anne köpek ve yavrusu bölgeden uzaklaştı.

Yetimhanede tembel hayvanlara vahşi yaşam eğitimi veriliyor

Kediler yapışık doğdu; ayırma operasyonu yapıldı!