in

Tehlike altında Anadolu Leoparı, dört ayrı bölgede görüntülendi

Türkiye’de nesli tehlike altındaki Anadolu Leoparı, dört ayrı bölgede görüntülendi. Görüntülendikleri yer, güvenlik nedeniyle gizli tutuyor

Türkiye‘de en son 1974 yılında görüldüğü tahmin edilen ve köylülerce katledilen ve bu topraklarda neslinin tükendiği düşünülen Anadolu leoparı, dört bölgede birden fotokapanlarla görüntülendi.

Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz bölgesinde kayıtlara takılan leoparların, görüldükleri yerlerde kalıcı olup olmadıkları ise bilinmiyor.

Leoparların görüntüleri, Orman Genel Müdürlüğü’nde (OGM) düzenlenen ‘Dünya Biyoçeşitlilik Günü’ etkinliğinde yayımlandı.

Van Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince kurulan fotokapanların önünden geçen Anadolu leoparın tekrar görülmeye başlandığını belirten Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, “Onları korumak zorundayız. Emeği geçenleri gönülden kutluyorum” dedi.

Leoparların güvenliği için görüntülendikleri yerler gizli tutuluyor.

‘KORUMA ALAMI İLAN EDİLMELİ’

7 Nisan’da Antalya‘da Anadolu leoparının görüntülenmesinin ardından CHP Adana Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Ayhan Barut, Türkiye’de sayısız kez görüntülenmesine karşın Anadolu leoparının hala varlığının resmi olarak ilan edilmemesine tepki göstermiş, leoparın görüldüğü yerlerin kesin koruma alanı olarak ilan edilmesinin zorunlu olduğunu söylemişti.

Iğdır‘da Ocak ayında iki leoparın görüntülenmesinin ardından İndependent Türkçe‘den Ali Kemal Erdem‘e konuşan yaban hayatı uzmanı ve araştırmacısı veteriner hekim Ahmet Emre Kütükçü ise şunları söylemişti:

“Soyu tükenmemişti ama ülkedeki popülasyonları büyük oranda insan baskısı ve zulmüyle yok olmuştu. Bu gözlemlenen bireylerin tamamının erkek olması ülkede üreyen bir dişi yok mu sorusunu gündeme getiriyor. Erkek bireyler yüzlerce kilometre gidebildiği için komşu ülkelerden gelme olasılığı ortaya çıkıyor. Son zamanlarda ki gözlemlerde artışın iki nedeni olabilir: Artan kullanım olanağıyla fotokapan ve diğer görüntüleme teknolojileri. Diğer nedense komşu ülkelerde leopara yönelik artan koruma çalışmaları ve bu çalışmaların başarılı olması sonucu burada çoğalan bireylerin ülkemize girişinde de artış yaşanması.”

72 yaşında, 23 yıldır emekli maaşıyla kedilere bakıyor

Yeni araştırma: 500’den fazla hayvan türü ‘kayıp’