in

Mayıs ayında Türkiye’nin dört bir yanından kar haberi geldi

Ülkemiz yaz mevsimine hazırlanırken, mayıs ayında Türkiye’nin ör yanından kar haberi geldi. İlkbaharın son ayında bazı bölgeler karla karşılaştı.

Ülkemiz yavaş yavaş yaz ayına girerken soğuk havalar ülke genelinde etkisini sürdürmeye devam ediyor. İlkbaharın son ayında bazı bölgeler karla karşılaştı.

ILGAZ DAĞI

Çankırı-Kastamonu sınırında bulunan Ilgaz Dağı, etkili olan kar yağışı ile beyaza büründü.

Kar yağışı ile birlikte bin 850 rakımlı Çankırı-Ilgaz sınırındaki Ilgaz Dağı geçidi beyaza büründü. Ilgaz ve Çankırı arasında alternatif olarak ulaşımın sağlandığı karayolunda ekipler, yağış öncesi tuzlama çalışması yaptı.

Yaklaşık yarım saat boyunca etkili olan kar yağışı yerini yoğun sise bıraktı. Sıcaklığın 2 dereceye kadar düştüğü Ilgaz Dağı’nda gece saatlerinde kar yağışının yeninden etkili olması bekleniyor.

Ilgaz Dağı

KASTAMONU

Kastamonu’da hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte, yüksek kesimlerde kar yağışı etkili oldu. Ilgaz Dağı, Tosya-Kastamonu Karayolu mevkiinde sıcaklığın 2 dereceye kadar düşmesi ile birlikte kar yağışı etkili oldu.

Kar yağışının etkili olduğu bölgeler beyaza büründü. Ekipler ise buzlanma riskine karşı yüksek kesimlerde tuzlama çalışması yaptı.

Kastamonu

ERCİYES

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden olan Erciyes’e Mayıs ayında kar yağdı. Yağan ile beraber dağ beyaza büründü.

TUNCELİ

Tunceli-Erzincan karayolunda dolu etkili oldu. Yağış nedeniyle karayolu beyaza büründü.
Meteorolojinin uyardığı yağış Tunceli’de etkili oldu.

Tunceli-Erzincan karayolu dolu yağışı nedeniyle beyaza bürünürken sürücüler zaman zaman zor anlar yaşadı.

Öte yandan Tunceli Valiliği de vatandaşları taşkın ve sel olaylarına karşı uyardı. Valilik sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şöyle dedi:

“Meteorolojik verilere göre devam edecek olan sağanak yağışlar nedeniyle taşkın ve sel olaylarına karşı hemşerilerimizin dikkatli olmasını özellikle vadilerde ve dere yataklarındaki piknik, gezi, hayvan otlatma gibi tüm faaliyetlerine ara vermeleri önem arz etmektedir”

Hayvan hakları mücadelesinde önemli karar: Mahkeme, İzmir Barosu’nun katılma talebini kabul etti

Esra Sönmezer ölen kedisinin tüylerini saklıyor!