in

Kayseri’de Hayvanları Koruma Kanunu’na uymayanlara 513 bin lira ceza

Doğa Koruma ve Milli Parklar Kayseri Şube Müdürlüğünce, ocak ayından bugüne kadar Hayvanları Koruma Kanunu’na aykırı hareket eden kişilere 513 bin lira idari para cezası uygulandığı belirtildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Kayseri Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ekiplerin, evlat edinilen hayvanın bakımını ihmal etme, tehlikeli ırk köpek cinslerini besleme (kimliklendirme ve kayıt yapılmaksızın) ve trafikte hayvana çarpıp kaçma konularında çeşitli cezalar uyguladığı belirtildi.

Ocak ayından bugüne kadar en fazla tehlikeli ırk köpek besleyenler ile trafikte hayvanlara çarpıp kaçan sürücülere ceza uygulandığı vurgulanan açıklamada, Hayvanları Koruma Kanunu’na aykırı hareket edenlere toplam 513 bin lira idari para cezası verildiği kaydedildi.

Sürücülerin trafikte seyir halindeyken sokaktaki bir hayvana çarpması halinde, yaralı hayvanı hızlıca veteriner hekime ya da ilgili tedavi merkezine götürmesinin hem hayvan sağlığı hem sürücülerin idari para cezasıyla mağdur olmaması açısından önemli olduğu vurgulandı.

Sıcaktan bunalan hayvanlar soluğu havuzlarda alıyor

Meksika ormanlarında, altı minyatür kurbağa türü keşfedildi