in

Hasta keçiyi 2 kilometre boyunca sırtında taşıdı

Kahramanmaraş’ta hasta dağ keçisini bir müfettiş 2 kilometre boyunca sırtında taşıdı.

Bölgede koruma altında bulunan ve en önemli türlerden biri olan yaban keçileri, yasa dışı avcılığa karşı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Elbistan Şefliği ekipleri tarafından adım adım izleniyor.

Ekipler, Nurhak kırsalında yaptıkları uzaktan gözetleme faaliyeti esnasında bir yaban keçisinin sürüye ayak uydurmakta zorlandığını fark etti. 

Keçinin hasta ya da yaralı olabileceğini düşünen ekipler, keçiye yaklaşmaya başladı. Çok ürkek ve hızlı olmaları ile bilinen yaban keçisi, ekipleri görmesine rağmen kaçmadı.

Ön sağlık kontrolünden geçirilen yaban keçisinin tedaviye ihtiyacı olduğu anlaşıldı. Keçiyi şefliğe götürmek için 50 yaşındaki Nuri Çadır adlı fahri av müfettişi devreye girdi ve yaban keçisini sırtına alan Çadır, ön ayaklarını elleri ile tutup arka ayaklarını da koltuk arasında yaklaşık 2 kilometrelik zorlu yolculuktan sonra yerleşim alanına indirdi.

Çadır, sırtında taşıdığı yaban keçisini kendisi ile birlikte gelen Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği ekiplerine teslim etti.

DKMP ekipleri, hasta yaban keçisini tedavisi için şefliğe götürdü. Şeflikte detaylı bir kontrolden geçirilen yaban keçisi, gerekli tedavinin ardından iyileşmeye başladı. Yaban keçisinin, eski sağlığına kavuştuktan sonra tekrar ait olduğu doğaya bırakılacağı bildirildi.

Öte yandan, yaban keçisini sırtında taşıyan Nuri Çadır, “Bu hayvanlardan 20 yıl önce sadece 6 tane vardı. Şimdi sayıları arttı. Eski dönemlerde yaşamış hayvanlar. Şu anda bu hayvanlardan bir tanesi hastalanmış. Hasta olan hayvanın ilk tedavisini yaptık. Biraz zayıf düşmüş. Şerit ihtimali vardı. Bu da canlı hayvanın taşıma özelliği. İp bağlamıyoruz. Tekrar doğaya salacağız” açıklamasında bulundu.

Doğumu yarım kalan kedi sezaryenle kurtarıldı

Ukrayna’da 2 hafta boyunca enkaz altında kalan kediden sevindiren haber