in

Farklı türleri emziren fedakâr anneler

Annesini kaybeden ya da annesinin reddettiği yavruları, bazen farklı türden hayvanlar emziriyor. İşte farkı türleri emziren fedakâr anneler…

Anneliğin dini, dili, ırkı olmadığı gibi TÜRÜ de yoktur. Annelik doğurmakla kazanılan bir hak değil, bir duygudur.

Hayvanların dünyasında da ‘annelik’ duygusu o kadar güçlüdür ki bazı anlarda biz insanları hayrete düşürecek fedakarlıklar gösterebiliyorlar.

Kendi çocukları olmasa bile anne olan hayvanların annelik içgüdüleriyle başka bir yavruyu bile kendilerinin gibi sahiplenebilirler.

Öyle zamanlar oluyor ki annesi ölen ya da annesinin terk ettiği, reddettiği yavrulara, farklı türden hayvanlar sahip çıkıyor, onlara kol kanat geriyor, emziriyor…

Bu bazen bir köpek oluyor, bazen bir kedi, bazen bir inek… Değişmeyen tek bir şey var o da biz insanlar olarak hayvan dostlarımızdan öğreneceğimiz kocaman bir merhamet ve fedakarlık dersi olduğu…

İşte hayvanlar dünyasında farklı türleri emziren fedakâr anneler…

1# Çoban köpeği yavru keçilerin süt annesi oldu

Kahramanmaraş’ta çoban köpeği yetersiz beslenen yavru keçilerin süt annesi oldu.

Merhametli çoban köpeği geçtiğimiz şubat ayındaki soğuk hava şartlarından dolayı yetersiz beslenen 30 yavru keçiye süt annelik yaptı.

2# Anne kedi soğuktan donmak üzere olan yavru köpeği sahiplendi

Konya’nın Ereğli ilçesinde, soğukta kalan ve hayatını kaybetmek üzereyken bulunan yavru köpeğe, yeni doğum yapan kedi annelik yapıyor.

Ereğli ilçesi Barbaros Mahallesinde yaşayan 13 yaşındaki Fevzi Aldemir’in evde yeni doğum yapan ve 4 yavrusu bulunan Kedisi ‘Maya’, açlıktan hayatını kaybetmek üzere olan yavru köpeği de emzirerek onun süt annesi oldu.

Kedi ‘Maya’, yavrularına gösterdiği annelik şefkatini patileriyle yavru köpeği de severek onun anne özlemini dindirdi.

https://ajanimo.com/anne-kedi-yavru-kopegi-sahiplendi/

3# Terk edilen kaplan yavrularına Golden Retriever cinsi köpek emzirdi

2018 yılında Çin’in başkenti Pekin’deki bir Doğal Yaşam Parkı’nda Golden Retriever cinsi bir köpek terk edilen aslan ve kaplanlara annelik yapmış, onları emzirmişti.

Parkta çekilen fotoğraflarda köpek yavruları ile kaplanlar oynarken görülüyor.

Aralarında Sibirya kaplanları, beyaz kaplan, benekli sırtlan ve Afrika aslanının bulunduğu yavrular anneleri tarafından terk edilmişti.

Çin medyasının aktardığına göre beraber büyüyen yavruları golden retriever cinsi köpek emzirmişti.

Pekin Doğal Yaşam Parkı yetkilileri daha önce de ayılar, kangurular, maymunlar dâhil anneleri tarafından terk edilen birçok yavruyu büyüttüklerini aktarmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

4# Annesinin kabul etmediği oğlağa inek süt anne oldu

Geçtiğimiz şubat ayında Çanakkale’nin Ezine ilçesinde annesinin kabul etmediği iki haftalık oğlağı inek emzirdi.

Oğlağın duygusal insanı o anları şöyle anlatıyor:

“Köyümüzün muhtarı bize bir oğlak hediye etti. Annesi bu oğlağı kabul etmediği için ben bakıyorum. Kendi elimle beslediğim oğlak yanımdan hiç ayrılmıyor. Ben nereye gidersem peşimden geliyor. Dama inekleri sağmaya giderken de yanımda geliyordu. Bir ineği emdiğini görünce ben de çok şaşırdım. İneği emerek besleniyor ve büyümeye devam ediyor. Bu oğlağın kendi kendine ineği, annesi gibi emmesi gerçekten çok ilginç. İnek de oğlağın emmesine izin veriyor. Oğlağı satmayı düşünmüyorum. Böyle büyüteceğim. Benim can yoldaşım oldu”

Kaynak: DHA 

5# Sivas’ta kangal köpeği kuzuyu emzirdi

Sivas’ın Zara ilçesindeki bir çiftlikte yaşayan kuzu, annelerinin yanı sıra Kangal cinsi köpekten de süt emiyor.

Geçtiğimiz ocak ayında Sivas Kayadibi köyünde bir çiftlikte yeni doğmuş kuzuyu koyunlarla aynı ahırda barınan Kangal çoban köpeği emzirdi.

Annesini de emen kuzu bazı zamanlarda Kangal köpeğinin yanında giderek onu da emmesi görenleri şaşkına çevirmişti.

Kangal köpeğinin kuzuya hiçbir şey denemen onu emzirerek süt annelik yapması, hayvanlardaki sevgi merhametin ne derece güçlü bir duygu olduğunu gözler önüne sermişti.

https://ajanimo.com/sivasta-kangal-kopegi-kuzuyu-emziriyor/

6# Hindistan’da maymuna annelik yapan köpek

2019 yılında Hindistan’da yaşanan olay da bir köpeğin maymuna süt anne olduğu gözler önüne serilmişti.

2019 yılında Hindistan’da yaşanan olay da annesi tarafından terk edilen maymunun yardımına ilk olarak bir köpek koşmuştu.

Köpeğin, terk edilen maymunu bir kenara atmayarak süt verdiği anlar görenleri şaşkına çevirmişti. Maymun ise, her acıktığında kendini köpeğin yanında buluyordu.

7# Şempanze Can, Bengal kaplanı Kartopu’na annelik yapıyor

İstanbul’da bir villada bulunup Gaziantep’te bakılmaya başlanan ve dünyada 1000 tane olan albino bengal kaplanı yavrusu Kartopu, yeni yuvasında şempanze Can tarafından özenle bakılıyor.

https://ajanimo.com/sempanze-can-bengal-kaplani-kartopuna-annelik-yapiyor/

8# Anneleri ölen kedileri ‘Fındık’ adlı köpek emziriyor

2021 yılında Ataşehir’de kazada anneleri ölen kedilere ‘Fındık’ isimli köpek sahip çıkmıştı. Kendi yavruları da ölen ‘Fındık’ emzirerek kedilere annelik yapımıştı. Kediler ile köpeğin o halleri görenler ise gördüklerine inanmamıştı.

Kaynak: CNN TÜRK

Onlar da yaban hayatının anneleri

Yaban domuzu ve yavrularına köylüler sahip çıktı