in

Evde kuzu beslemek bağımlık yaptı; markette bile birlikteler

Adana’da yaşayan Zehra Uyanık, annesi doğumda ölen iki kuzuyu evine alarak onlara bakmaya başladı. Zehra Uyanık, markete bile yanında götürdüğü kuzulara adeta annelik yapıyor. Markete bile birlikte gidiyorlar. Uyanık, “Evde kuzu beslemek bağımlık yaptı” dedi.

Adana’nın Seyhan ilçesinde yaşayan ve üç çocukları bulunan Zehra Uyanık ve Seçkin Uyanık çifti, çiftçilik ile geçimlerini sağlıyor.

Zehra Uyanık, yaklaşık 5 sene önce doğumda annesini kaybeden bir kuzuyu evine alarak ona bakmaya başladı. Yaklaşık 1 sene “Balım” ismini verdiği kuzuya evinde bakan Zehra Uyanık, Balım büyüyünce ona4 sene de ahırda baktı. Ancak yaklaşık 5 yaşında olan Balım rahatsızlanarak hayatını kaybetti.

EVİNDE KUZU BESLEMEYE ALIŞAN ZEHRA UYANIK ANNESİ ÖLEN DİĞER KUZULARA DA EVİNDE BAKMAYA BAŞLADI

Balım sayesinde evde kuzu bakmaya alışan Zehra Uyanık, doğum sırasında anneleri ölen diğer kuzulara da evinde bakmaya başladı.

Yaklaşık 4 ay önce annesi doğum sırasında ölen ve hastalanan bir kuzuyu daha eve getirdi. Nohutnaz ismini verdiği bu kuzuyu hayata bağlayan Zehra Uyanık ona bebeği gibi bakmaya başladı. Nohutnaz ile bebeği gibi ilgilenen Zehra Uyanık onu mart ayında düzenlenen bir karnavala dahi götürdü.  

Her yere kuzusu ile gitmeye başlayan Uyanık, 1 hafta önce yine annesi ölmüş bir kuzuyu daha evine getirdi. Ona da “Dalin” ismini veren uyanık Dalin’in bir an olsun yanından ayrılmayarak ona bebek gibi bakmaya başladı. Uyanık’ın kuzuları da ona olan sevgilerini asla yanından ayrılmayarak gösteriyorlar.

EVDE KUZU BESLEMEK BAĞIMLILIK YAPTI

Hayvanları çok sevdiğini söyleyen Uyanık, “Her sene zorlu doğum oluyor. Annesi ölen kuzular oluyor. Onları alıp evimizde besliyoruz. Bu bende bağımlılık yaptı.               

Normalde de hayvanları seviyorum. Nohutnaz’ın da annesi doğumda öldü. 1 hafta çok mücadele etti ama hayata tutundu. Şimdi çocuğum gibi evde benimle yaşıyor.

Sabah uyandığımda kuzuların bezini çıkarıp dışarıda gezdiriyorum. Mahallede otluk yerler var, oralara götürüyorum. 2 saat kadar sabah gezmemiz var. Sonra birlikte alışverişe gidiyorum. Süt saati geliyor, bir biberon sütünü de içtikten sonra eve çıkarıyorum ve yatıyor” diye konuştu.

GECE BİLE KALKIP BİBERONLA BESLİYORUM

Zehra Uyanık yaptığı açıklamada “Nohutnaz’a bebek gibi bakıyoruz. Zaten bebek gibi de ilgi göstermemiz lazım. Koyunlar çok hassas. Normalde yıkanmıyorlar, hastalanıyorlar ancak ben doğduğundan beri evde yaşadığı için mecburen iki defa yıkadım.

Dalin de bize yeni geldi. Daha çok küçük olduğu için onu yıkayamadım ama elini yüzünü siliyorum. Süt içmekte biraz zorlanıyor. Gece bile kalkıp biberonla besliyorum” ifadelerini kullandı.


Öte yandan Uyanık, kuzularının hiçbir zararı olmadığını, sadece evde kablo kemirip, misafir geldiğinde ikramların üzerine atladıklarını söyledi.

ŞARJ ALETLERLERİMİZİ YEMEZSE DAHA İYİ ANLAŞABİLİRİZ

Zehra Uyanık’ın kızı Nisan ise artık herkesin kuzulara alıştığını, kuzuları görmediklerinde şaşırdıklarını belirterek, “Alıştık aslında, her sene bakıyoruz. Ama bunda bir ayrıcalık var. Şarj aletlerimizi yemese daha iyi anlaşabiliriz.

Gece üzerimize atlıyor. Vuruyor ya da saçımızı kemirip oyun oynamaya çalışıyor. Bazen o durumlar sinir bozucu oluyor ama alıştık, seviyoruz. Komşular artık tepki vermiyorlar. Asıl ‘Zehra hani kuzun yok mu?’ diye tepki veriyorlar. Kuzu olmadığı zaman garipsiyorlar artık” diye konuştu.

Levent Gök’ten Bakan Kirişçi’ye: Kedi köpek satışına neden son verilmedi?

Avrupa’nın çöp sömürgesi olduk: Kanserojen madde normalden 400 bin kat fazla