in

Çekmeköy’de annesinin reddettiği yavru maymuna insanlar bakıyor

Çekmeköy’de annesinin reddettiği 20 günlük olan yavru maymuna insanlar bakıyor.

İstanbul’da bulunan Çekmeköy Hayvanat Bahçesi, 60 türden 450 hayvan, demir parmaklıklar arkasında tutuluyor.

Stres altında olduğu tahmin edilen Resus türü anne maymun, 20 gün önce 290 gramlık doğurduğu yavrusunu reddetti.

Bunun üzerine harekete geçen Hayvanat Bahçesi yetkilileri gözlerini dünyaya açan yavrunun bakımını üstlenmek için kolları sıvadı. İlk etapta küvöze alınarak bakımı veteriner hekim kontrolünde yapılan resus türü yavru maymun, şu an itibariyle 475 grama ulaştı. Yavru maymun bir yandan ekipler, tarafından doğal ortamına alıştırılmaya çalışılırken, bir yandan da özenle bakılıyor. Şaşkın bakışları, küçücük bedeni ile dikkatleri üzerine çeken yavru maymun, utangaçlığı ve sevimliliğiyle de insanların ilgi odağı oldu.

‘BAKIMINI YAPIYORUZ’

Yavrunun beslenmesini ve bakımını üstelendiklerini anlatan yetkili isim Burak Memişoğlu, şunları konuştu: “Resus maymunumuz, kendisini 290 gram olarak elimize aldık. Şu anda yaklaşık tam 20 günlük. Bu güzel maymunumuz da şu anda 475 grama ulaştı. Şu an beslemesi, bakımları tarafımızdan yapılıyor. Yavru maymunun annesi de burada, annenin yavruya bakmadığını görünce veya farklı besleyememe gibi durumlarda bizler özel olarak müdahale ediyoruz. Bununla birlikte hem bakıcılarımız hem veteriner hekimlerimiz, teknikerlerimizle birlikte bu güzel yavrumuz ve bunun gibi birçok daha yeni dünyaya gelen annesinin bakamadığı türden olan yavrularımıza yine büyütmeye özen gösteriyoruz.”

‘BİRAZ UTANGAÇ ELİYLE YÜZÜNÜ KAPATIYOR’

“Maymunumuzun henüz bir ismi yok. İsmini ise özellikle ziyaretimize gelen ziyaretçilerimizin karar vereceği, özellikle internet sitesi üzerinden de bir katılım kampanyasıyla ziyaretçilerimize koydurmayı düşünüyoruz. Birkaç seçenekler sunacağız ve en güzel ismi i çoğunluk olan ziyaretçilerimizin verdiği oylamayla bu güzel yavrumuza koyacağız. Arada bir güneşlenmeye çıkıyor. Arada bir çimlerin üstünde yuvarlanıyor. Şu an bakın biraz utangaç gibi eliyle yüzünü saklıyor. Biraz da nazardan korkuyor diyebilirim.”

Kuğulu Park’ta ‘çirkin ördek yavruları’ suyla tanıştı

Kedisini kabul etmeyen süpermarket zincirine dava açacak