in

Bursa’da facia: Yüzlerce kovan arı zehirlendi

Bursa’da ruhsatsız tarım ilaçlarından zehirlendiği düşünülen yüzlerce kovan arı öldü. Arıların ölüm sebebinin kaçak zirai ilacı atılmasından kaynaklandığı ileri sürüldü.

Baharın gelmesiyle birlikte arılar bahçelerdeki meyve ağaçlarından bal toplamaya başladı. Çiçek açma döneminde olan ağaçlara atılan tarım ilaçları sebebiyle yüzlerce kovan arı öldü. Kestel ilçesi Gözede köyünde kovanı olan çok sayıda aracının yüzlerce kovan arısı 2 gün içinde tamamen yok olduç

Yıllardır besledikleri arılarının ölmesiyle birlikte aracılar kara kara ne yapacağını düşünüyor. Bölge sakinleri, kovanlarının önünden avuç avuç ölmüş arı topladı.

20 yıldır baktıkları arı kovanlarının söndüğünü ifade eden Fuat Gürcüoğlu ve Orhan Erdem, “2 günde arılarımız ölmeye başladı. Kovanların önü arı ölümleriyle doldu. Kestel Gözede köyü civarında çok sayıda arıcının arısı son 2 günde öldü. Bunun sebebi kaçak olarak kullanılan tarım ilaçları, üreticilerimizden ricamız ruhsatlı ilaçları atmaları. Ayrıca ilaçlamaları akşam saatlerinde yapsınlar” dedi.

Yılmaz Morgül, eşek ile şarkı söyledi

Sinan Akçıl: Baba kızın hikayesi