in

Bu çiçeği koparana 109 Bin TL para cezası verilecek!

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde yetişen endemik türler arasındaki “Makam Çiçeği” ve “Ters Lale” çiçek türleri oluşturulan özel timle korunacak. Çiçekleri koparanlara 109 Bin TL ceza verilecek.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde bulunan 1515 rakımlı Makam Dağı’nda “Makam Çiçeği” adlı endemik çiçek türü yetişiyor.

Gene Diyarbakır’da 12000 rakımlı Sakız Dağı’nda halk arasında ağlayan gelin olarak adlandırılan bir başka endemik çiçek türü olan “Ters Lale” çiçeğinin yetişmesi de bölgeye ayrı bir güzellik katıyor.

AA’nın haberine göre, doğada kendiliğinden kayalıkların arasında yetişen ve endemik türler arasında bulunan bu çiçeklerin korunmasını sağlamak amacıyla Ergani Kaymakamlığı tarafından çalışma başlatıldı.

Çalışma kapsamında “Makam Çiçeği” ve “Ters Lale” için Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, jandarma, polis, güvenlik korucusu ve zabıta ekiplerinden oluşan bir koruma timi oluşturuldu.

Ekipler, sürekli devriye görevi yürüterek, çiçeklere zarar verilmemesi için vatandaşları uyarıyor.

KOPARANA 109 BİN 593 LİRA PARA CEZASI VERİLİYOR

Doğa Koruma ve Milli Parklar Diyarbakır Şube Müdürlüğü ekiplerince de endemik bitki türleri arasında yer alan ters laleleri koparanlara biyolojik çeşitliliği tahrip etme suçundan 109 bin 593 lira ceza uygulanıyor.

Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan, AA muhabirine, Makam Dağı’nda açan özel bir çiçeklerinin bulunduğunu, endemik olan çiçeğin nisan ve mayısta açtığını söyledi.

Sakız Dağı’nda da ters lalelerin açtığını kaydeden Karaaslan, bu çiçekleri korumak için çalışma başlattıklarını belirtti.

ÇİÇEKLERİN KORUNMASI İÇİN ÖZEL TİM OLUŞTURULDU

Doğada nadir bulunan bu çiçeklerin korunması için bir koruma timi oluşturulduğunu aktaran Karaaslan, şöyle konuştu:

“Bu türlerimizi koruyacağız. Bu türleri çalanlar, özel olarak gelip yurt dışına götürenler var. Bunlardan koruyacağız. Hayvan otlatan vatandaşlarımızı ve piknikçileri uyaracağız. Çünkü bu güzelliğin devam etmesini istiyoruz.”

Bölgenin inanç turizmi ve doğal güzelliğiyle öne çıktığını anlatan Karaaslan, bu endemik türlerin de turizme katkı sunduğunu dile getirdi.

Kaymakam Karaaslan, vatandaşların bu çiçekleri koparmaması ve bölgede hayvan otlatmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yörede yaşayan vatandaşlardan 60 yaşındaki Hüseyin Karabulut da her 2 çiçeğin bölgenin güzellikleri arasında bulunduğunu söyledi.

Bu çiçeklere zarar verilmesini istemediklerini anlatan Karabulut, “Kimisi bunları satmak için söküyor. Biz gördüğümüzde buna izin vermiyoruz. Bu çiçekleri koparanları gördüğümüzde yetkililere haber veriyoruz.” diye konuştu.

Kediye çarpıp kaçan sürücü 2 bin TL ile kurtuldu

Kertenkeleye cinsel saldırı: 4 avcı tutuklandı