in

Bayındır’daki “hayvan katliamı” iddialarına tepki: Sorumlular cezalandırılsın

Bayındır Belediyesi’ne ait Hayvan Bakımevi’nde yüzlerce hayvanın ilaç enjekte edilmek suretiyle öldürülüp gömüldüğüne yönelik iddialara sonrası İzmir Barosu ve yaşam hakkı savunucuları etkin bir soruşturma yapılması talebiyle basın açıklaması yaparak, sorumluların cezalandırılmasını istedi.

İzmir’in AKP’li Bayındır Belediyesi’ne ait Hayvan Bakımevinde yüzlerce hayvanın ilaç enjekte edilerek uyutulduğu ve gömüldüğüne yönelik iddialar sonrası İzmir Barosu ve yaşam hakkı savunucuları, Bayındır Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada, yüzlerce köpeğin ilaç enjekte edilmek suretiyle sistematik olarak öldürüldüğü iddiası ve Bayındır İlçesi, Turan Mahallesi’nde gömüldüğüne ilişkin Baroya verilen şikâyet dilekçesinde gösterilen delillerin tam olarak toplanmamasına tepki gösterildi.

Açıklamada konuşan İzmir Barosu Hayvan Haklarından Sorumlu yönetim kurulu üyesi Şefika Yıldırım Sert, “Bu iddianın aydınlatılması bizim için elzem. Bu davanın emsal niteliğinde olacağına inanıyoruz. Sürecin takipçisi olacağız. Hayvanlar sahipsiz değildir. Soruşturma sürecinin düzgünce işletilmesi için buradayız” dedi.

Gelinen süreç hakkında da bilgi veren Sert, toplam 5 alanda kazı yapıldığını 3 alanda daha yapılacağını söyleyerek, “Ancak 14 canlının bedenine henüz ulaşılmadı. Bunlara da ulaşılmasını istiyoruz. Delillerin toplanması için elimizden el yapacağız” diye konuştu.

ETKİN BİR SORUŞTURMA YAPILSIN İSTİYORUZ

Bayındır Çevre ve Sokak Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Avukat Ayşe Aydın da, “Bizim elbirliğiyle bu olayın üstüne gitmemiz gerekiyor. Sorumluların cezalandırılması için ve ‘burası bir hayvan mezarlığı’ denirse ki hayvan mezarlığı kararı olmadan gömülüyorsa bu sorumluları tespit etmemiz gerekiyor. Etkin bir soruşturma yapılsın istiyoruz” dedi.

NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ

İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel ise şunları dile getirildi: “Bizzat belediyede görev yapmış insanlardan biri yaptı şikâyeti. Daha toplanılacak deliller var. Cumhuriyet savcısı ile de görüşmeler sürüyor. Sorumluların açığa çıkması için İzmir Barosu olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Bu mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: BirGün

Sevimli köpek, duygusal insanıyla beraber yamaç paraşütü yaptı

Kenya’da nesli tehlike altında olan zürafa ikiz doğurdu