in

Bartın’da 56 köpek boğularak öldü; 434 bin TL ceza kesildi

Sel taşkınlarının yaşandığı Bartın’da özel bir barınakta beslenen ve taşkın sırasında terk edilen 356 köpekten 56’sı hayatını kaybetti. Köpeklerin ölüme terk edildiği barınağın sahibi Sevim Arkan’a ise 434 bin TL’lik para cezası ile kurtuldu.

Sel taşkınlarının yaşandığı Bartın’da Sevim Arkan tarafından oluşturulan bir barınakta beslenme ve bakım ihtiyaçları karşılanan 356 köpek taşkın sırasında ölüme terk edildi.

Suların bastığı barınaktaki birçok köpek kafeslerin çatılarına çıkarak hayatta kalırken suların içinde kalan 22’si yavru olmak üzere 56 köpek öldü.

Çevrede yaşayan vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye yönlendirilen Bartın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Bartın Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri kurtarma çalışması yaptı. Suların bastığı barınakta sağ kalmayı başaran 300 köpek İl Özel İdaresine ait hayvan barınağına götürüldü.

Barınaktaki köpekleri taşkın riskine karşı terk eden ve 56 köpeğin ölmesinden sorumlu tutulan barınağın vicdan yoksunu sahibi Sevim Arkan’a izinsiz barınak kurmaktan dolayı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında sadece 434 bin TL para cezası kesildi.

Arkan’a ayrıca, günler öncesinden yapılan uyarılara rağmen önlem almayıp hayvanların ölümüne sebep olduğundan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından da suç duyurusunda bulunarak soruşturma açılacağı öğrenildi.

Karabük’te sele kapılan hayvanlar hayatını kaybetti

Doktorluğa ara verdi, sokaktaki hayvanlara bakıyor