in

Bakan Kirişçi’den kısırlaştırma açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi katıldığı bir etkinlikte evsiz hayvanlarla ilgili kısırlaştırma açıklaması yaptı: “Arzumuz kısırlaştırmanın 2 milyona çıkması.”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Mamak Belediyesi Hayvan Bakımevi’nde düzenlenen “Sahipsiz Hayvanların Kısırlaştırılması Seferberliği” etkinliğine katıldı. Bakan Kirişçi, etkinlikte önemli açıklamalarda bulundu.

BUGÜNKÜ GELİNEN NOKTADA ORTADA BÖYLE ÇOK ÖNEMLİ BİR VAKA VAR

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Vahit Kirişci, bakanlığın görevlerini gözden geçirdiğinde gözüne ilk çarpan konunun evsiz hayvanlarının kısırlaştırılması olduğunu dile getirip ilgili Genel Müdür’e konuya ilişkin talimat verdiğini söyledi.

Bakan Vahit Kirişçi, “Aslında bizim kendi kadim kültürümüzde olup da süreç içerisinde pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da bir yozlaşma içerisinde olduğumuzu dikkate alarak bugünkü gelinen noktayı daha iyi değerlendirmemiz mümkün.

Kendi kadim kültürümüzde sokak hayvanlarının vakıfları ile ilgili, merkezleri ile ilgili, yaşam alanları ile ilgili, kayıtları ile ilgili gerçekten dünyaya örnek olacak pek çok çalışmayı bizim ecdadımız yapmış. Fakat biz ecdadımızın ilerlediği yoldan bir müddet uzaklaşmışız.

Gelinen bu aşamada da hem sokaktaki hayvanların zarar gördüğü hem de bu hayvanların saldırısına maruz kalan insanlarımız artık gündemleri meşgul eder hale gelmiştir. Bazen düşünürüm bu hayvanları korumak için kanun mu yoksa hayvanlara korunmak mı diye. Bu hep bir tartışma konusu olmuştur.

2004’te de bu kanun benim de Komisyon Başkanı olduğum dönemde Meclis’ten geçerken tartışma konusu olmuştu. Netice itibarıyla bugünkü gelinen noktada ortada böyle çok önemli bir vaka var. Bizim bunun üstesinden mutlak suretle gelmemiz gerekiyor” dedi.

ARZUMUZ KISIRLAŞTIRMANIN 2 MİLYONA ÇIKMASI

Bakan Kirişçi sokak hayvanlarının sayısına değinerek, “Tabii ki bir çoğalma hızı var bu hayvanların ama bizim çalışmalarımızın bu çoğalma hızını baskılayacak, bunun üzerinde bir kısırlaştırma ile mümkün olacağını görüyorum.

Şu ana kadar bizim yerel yönetimlerimizin 200 bin civarında kısırlaştırma yaptıklarını ki bunun son derece yetersiz kaldığını açık açık görüyoruz. Arzumuz; bunun 2 milyona çıkması.

Bu kısırlaştırma çalışması çerçevesinde 2 milyona çıkması durumunda kısmen baskılanacağını ama çok geç kalındığında bu 2 milyon rakamının bile yetersiz kalacağını mutlak suretle görmemiz gerekir” ifadelerini kullandı.

Dumandan etkilenen güvercinin yardımına itfaiye koştu

Gezi Parkı eylemleri, İstanbul’da son yeşillikleri korudu