in

Anne kedi ve yavruları antik kentin sevgilisi oldu

Düzce’de tarihi M.Ö. 3’üncü yüzyıla uzanan Prusias Ad Hypium Antik Kenti’nde yaşayan kedi ve yavruları bölgenin sevilen yüzleri oldu.

Düzce Konuralp Mahallesi’nde bulunan ve “Batı Karadeniz’in Efes’i” olarak adlandırılan Prusias ad Hypium Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmaları ile bölgenin tarihi gün yüzüne çıkarılmaya devam ediyor.

Bölgede çalışmalarını sürdüren arkeologlara bir kedi ve yavruları da eşlik ediyor. Antik kentin etrafından ayrılmayan kediler, hem arkeologların hem de ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor. Tarihi yapıların üzerinde vakit geçiren kediler, herkes tarafından seviliyor.

“Antik kentin maskotu oldular”

Düzce Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü Kazı Birim Sorumlusu arkeolog Koray Erdoğan, kazı çalışmaları başlatılmadan önce de kedilerin bu bölgede yaşadığını belirterek, “Şu an yine hamile. Yeni yavrularını da yine burada doğuracak. Bizler de sabırsızlıkla bekliyoruz. Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü’nün de talimatlarıyla Prusias Ad Hypium ve kazı ekibi onlara ev sahipliği yapıyor. Onlar da bize bir noktada ev sahipliği yapıyor. Kazının ve antik kentin maskotu oldular. Allah bize ömür verdiği sürece onlara burada ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz. Bu alanın maskotu oldukları için ziyaretçiler de artık kedi ve yavrularını arıyorlar” dedi.

Denize düşen köpeğin yardımına Sahil Güvenlik ekipleri koştu

İsrail kıyılarında dev denizanası sürüsü görüldü