in

AFAD ve Marmaris Belediyesinden yangın bölgesindeki hayvanlarla ilgili açıklama

Marmaris’te salı gününden bu yana devam eden yangın henüz kontrol altına alınmadı, AFAD’dan ve Marmaris Belediyesi’nden bölgedeki hayvanlarla ilgili açıklama geldi.

AFAD Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Marmaris’teki yangın bölgesinden şimdiye kadar 512 hayvanın tahliyesini gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Marmaris Belediyesi ise 12 köpek, 170 kedi ve 50 tavuğun yangın bölgesinden kurtarılarak ilgili kurumlara tahliyesinin sağlandığını aktardı.

Ormanlık alanlarda yaşamlarını sürdüren yaban hayvanlarının durumuyla ilgili bir bilgilendirme ise henüz yapılmadı.

 AFAD Marmaris’teki yangında son durum hakkında bilgi verdi

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, Marmaris’te meydana gelen orman yangınına müdahale çalışmalarının Tarım ve Orman Bakanlığı OGM ile eşgüdüm halinde yürütüldüğü kaydedildi.
Çalışmalara destek verilmesi için AFAD, Dışişleri Bakanlığı, OGM arasında sağlanan koordinasyonla Katar’dan 3 helikopter ve 58 personel ile Azerbaycan’dan 1 amfibik uçak ve 10 personelin dün 21.00 itibarıyla Dalaman Havalimanına iniş yaptığı bildirilen açıklamada, bin 204’ü OGM olmak üzere toplamda 3 bin 798 personelin görev yaptığı kaydedildi. 43 helikopter, 13 uçak, 453 arazöz, 166 iş makinesi, 22 itfaiye aracı, 28 TOMA, 2 İHA olmak üzere, toplamda bin 148 aracın bölgede söndürme çalışmalarında bulunduğu belirtildi.

YANGIN BÖLGESİNDEN 512 HAYVAN TAHLİYE EDİLDİ

“Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan verilere göre, bölgede sıcaklığın en yüksek 34 derece, rüzgar hızının en düşük saatte 20 kilometre, en yüksek saatte 28 kilometre ve nem oranı en düşük yüzde 31, en yüksek yüzde 73 olması tahmin edilmektedir” denilerek meteorolojik verilere yer verilen AFAD açıklamasında, Marmaris’teki orman yangınına dair son durum rakamları şöyle paylaşıldı:

“Bölgede toplam 435 vatandaşımız tedbir amaçlı tahliye edilmiştir. Ayrıca 512 hayvan ve 52 aracın tahliyesi sağlanmıştır. Tahliye edilen vatandaşlarımızdan talep edenler otelde misafir edilmektedir. SAKOM’dan alınan bilgiye göre, 23.06.2022 saat 20.40 itibarı ile yangından 29 kişi etkilenmiş olup 2 kişinin tedavisine devam edilmektedir. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü 8 personel ile hasar tespit çalışmalarını yürütmektedir. 50 personel ve 16 platformlu araç görev yapmaktadır. Afet Enerji Grubu il genelinde enerji nakil hattı hasarı bulunmadığı ve elektrik verilemeyen mahalle bulunmadığı bilgisini iletmiştir. Yangın sahasında 9 personel görev yapmaktadır. Muhtemel arızalara karşı ekipler hazır bekletilmektedir. 6 mobil baz istasyonu oluşabilecek ihtiyacı karşılamak için sahada hazır beklemektedir.”

MARMARİS BELEDİYESİ 12 köpek, 170 kedi ve 50 tavuğun TAHLİYE EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI

Marmaris Belediyesi yangından etkilenen bölgedeki evlerin ve hayvanların tahliyesi gerçekleştiriyor.

Marmaris Belediyesi’nden yapılan açıklamada şimdiye kadar 51 evin, hayvanlarıyla birlikte tahliyesinin gerçekleştirildiğini aktardı.

Yangından etkilenen 12 köpek, 170 kedi ve 50 tavuğun tahliyesi sağlandı.

Kedilerin bakımı Marmaris Hayvanları Koruma Derneği üstlendi.

Köpekler Belediye’nin Geçici Hayvan Bakımevi’ne getirilirken küçükbaş hayvanlar ve kanatlı hayvanlar da Muğla Büyükşehir Belediyesi hayvan rehabilitasyon merkezine gönderildi.

YANGIN BÖLGESİNE KRİZ MERKEZİ KURULDU

Marmaris Belediyesi yangın bölgesinde görev yapan söndürme ekiplerine daha kolay lojistik destek sağlamak için yangın bölgesi olan Değirmenyanı’na bir de kriz merkezi kurdu.

Yangının ilk anında ikram aracının konuşlandırıldığı, sürenin uzamasıyla lojistik destek merkezine dönüşen alanda orman işçileri, itfaiye, jandarma, polisi, arama kurtarma ekipleri, gönüllüler, diğer illerden gelen söndürme ekipleri, gazeteciler ve vatandaşların yiyecek, su, ayakkabı, giysi, iç çamaşırı, ilaç, maske gibi eksiklerini anında karşılanıyor.

Gün boyunca huzurevi mutfağında pişirilen çorba ve makarna ikramının yapılırken ayrıca zabıta ekipleri yangın bölgesini gezerek de çalışmaları sürdüren ekiplere malzeme dağıtımında bulunuyor.

Yangının başladığı ilk andan itibaren yaklaşık 10 bin kase çorba, 4 bin kişilik makarna, 7 bin adat sandviç ikramında bulunuldu. Belediye ekipleri jenaratör, mazot, şarj gibi ekipmanları burada konuşlandırdı.

Karaköy İskelesinde yunus sürprizi

Avrupa’da kurbağaların nesli tükeniyor: En büyük suçlu Almanya