in ,

Zülal Kalkandelen, “Hayvan Düşmanları Yine Hortladı” Yazısıyla Yunus Kılıç’a Tepki Gösterdi

Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Zülal Kalkandelen, Ak Parti Milletvekili Yunus Kılıç’ın hayvan hakkı savunucuları ve hayvanlar hakkında söylediği skandal sözleri, “Hayvan Düşmanları Yine Hortladı” başlıklı yazısıyla sert bir dille eleştirdi.

Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Zülal Kalkandelen, Hayvanları Koruma Kanunu Tasarısı’yla ilgili olarak Bengü Türk TV’deki Biraz Konuşalım programında açıklamlarda bulunan TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç‘ın skandal sözlerini, ‘Hayvan Düşmanları Yine Hortladı’ başlıklı yazısıyla sert dille eleştirdi.

Hayvan Haklari Komisyonu Baskani Yunus Kilicin Skandal Aciklamalarina Zulal Kalkandelenden Tepki

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Profesör Ünvanı Taşıyan Bir Veterinerin Bu Şekilde Konuşması Gerçekten Üzücü”

Zülal Kalkandelen’in ‘Hayvan Düşmanları Yine Hortladı’ adlı yazısında şu ifadelere yer verdi: Kendisi, TBMM’deki toplantı sırasında, “Siz ülkenin politikası ile ilgili fikir vermeye gelmediniz. Bunları söylemek size düşmez. Sohbetin sırası değil” diyerek beni susturmaya çalışan kişi olduğundan pek şaşırmadım ama profesör unvanı taşıyan bir veterinerin bu şekilde konuşması gerçekten üzücü. Hayvan hakları ile ilgili bir yasanın görüşüleceği komisyonun başkanı tarafından söylenen bu sözler skandaldır!

1 – Hayvan haklarını savunan dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarını, “birtakım örgütlenmeleri becermiş, sesleri çok çıkıyor” diyerek küçümseyen bir milletvekili olamaz.

2- Hayvanseverler hakkında “vakitleri çok, başka işle de uğraşmazlar” diyerek alay eder bir tavırla konuşan bir milletvekili olamaz.

3- Hayvan hakları yasasının görüşüldüğü komisyonun başkanı, hayvanlara işkence anlamına gelen dazer kullanılmasını teşvik eden biri olamaz.

4- Konuşmanın devamında hayvanseverlerin hayvanları her yerde besleyemeyeceğini anlatıyor ve ona göre düzenleme yapılacağını söylüyor. Bunu haklı göstermek için de üniversiteye giden kızının hayvanlardan korkmasını örnek olarak gösteriyor. Hayvanlar bulundukları yerde beslenirse, insanların evine gidemeyeceğini söyleyerek topluma korku yayıyor. Bu kabul edilemez.

Hayvan Haklari Komisyonu Baskani Yunus Kilicin Skandal Aciklamalarina Zulal Kalkandelenden Tepki 2

6’ıncı Madde Geçersiz Kılınmak mı İsteniyor?

Yazısına 6. maddenin önemine vurgu yaparak devam eden Zülal Kalkandelen, 6. maddenin geçersiz kılınması durumunda sokak hayvanlarını sokaklarda istemeyen bir zihniyet tarafından toplanacak hayvanların can güvenliği konusunda oldukça endişeli olduğunu ifade ederek köşesinde şunları yazmış; “AKP hükümetinin, hayvan hakları ile ilgili yapılacak yasal düzenlemede, mevcut yasadaki bazı hakları hayvanlar aleyhine geriye götürmeye niyetli olduğu anlaşılıyor.  5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 6. maddesi, sokak hayvanları ile ilgili olarak açıkça diyor ki: “Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmaları esastır.” Bu maddenin aynen korunması, hayvan hakları savunucularının geri adım atmayacağı bir hüküm. Fakat yeni yasada bu, bir şekilde geçersiz kılınmak isteniyor. Böyle bir düzenleme yapılır ve hayvanların besleme alanları sınırlanırsa, sokaklardan hayvanlar toplanacak ve nereye götürüldüklerini, başlarına ne geleceğini bilmek olanaklı olmayacak.

Oysa yıllardır “kısırlaştır, aşılat, bulduğun yere bırak” şeklinde özetlendiği gibi yapılması gereken, belediyelerin yasada belirtilen yükümlülüklerini yerine getirmesidir.  Belediyeler sorumluluklarından kaçtığı için sokaklarda açlıktan perişan halde gezen hayvan sayısı çoğaldı. Gönüllü olarak hayvanları besleyen insanlar, kendi şartlarını zorlayarak belediyelerin yapmadığı görevleri yerine getiriyor. Komisyon Başkanı da çıkmış o insanları küçümsüyor. Hayvanları tehdit olarak göstermeden önce hayvan hakları ile ilgili yasa hakkında konuştuğunuzu unutmayın ve biraz düşünün.  Bunu daha önce de sordum: Siz günlerce aç bırakılsaydınız ne yapardınız? 

Hayvan Haklari Komisyonu Baskani Yunus Kilicin Skandal Aciklamalarina Zulal Kalkandelenden Tepki 3

Troll Hesaplardan ‘Hayvan Düşmanları Yine Hortladı’ Yazısına Tepki!

“Hayvan Düşmanları Yine Hortladı” başlıklı yazısında demokratik toplumlardaki 4. Kuvvet Medya olarak görüşlerini ortaya koyan Zülal Kalkandelen’e troll hesaplardan tepkiler gecikmedi. Bu yorumları sosyal medya hesaplarında paylaşan gazeteci Zülal Kalkandelen, paylaşımın altına şu sözleri not düştü : “Köpek düşmanlığını coşturanların ardında mezhepler var. Her yerden cehalet fışkırıyor.” İşte trol hesaplar ve akla zarar yorumları:

1#

Hayvan Haklari Komisyonu Baskani Yunus Kilicin Skandal Aciklamalarina Zulal Kalkandelenden Tepki 6

2#

Hayvan Haklari Komisyonu Baskani Yunus Kilicin Skandal Aciklamalarina Zulal Kalkandelenden Tepki 4

3#

Hayvan Haklari Komisyonu Baskani Yunus Kilicin Skandal Aciklamalarina Zulal Kalkandelenden Tepki 7

4#

Hayvan Haklari Komisyonu Baskani Yunus Kilicin Skandal Aciklamalarina Zulal Kalkandelenden Tepki 8

5#

Hayvan Haklari Komisyonu Baskani Yunus Kilicin Skandal Aciklamalarina Zulal Kalkandelenden Tepki 9

6#

Hayvan Haklari Komisyonu Baskani Yunus Kilicin Skandal Aciklamalarina Zulal Kalkandelenden Tepki 10

7#

Hayvan Haklari Komisyonu Baskani Yunus Kilicin Skandal Aciklamalarina Zulal Kalkandelenden Tepki 11

8#

Hayvan Haklari Komisyonu Baskani Yunus Kilicin Skandal Aciklamalarina Zulal Kalkandelenden Tepki 12

Yazının tamamı: https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/zulal-kalkandelen/hayvan-dusmanlari%C2%A0yine-hortladi-1846292

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nilay hanim 1

Çöp Kovasından Ölümden Kurtardıkları Yavru Kedilerle Bebek Gibi Bakıyorlar

ajanimo 1

Zifte Bulanan Köpeği Yaşatmak için Seferber Oldular