in

Zülal Kalkandelen: Atların Tarım ve Hayvancılıkta Kullanılmak Üzere Sahiplendirilmesi Yeni Bir Sömürüye Yol Açar

Adalar’ın atlarının, İBB tarafından ‘tarım ve hayvancılığın desteklenmesi için her türlü faaliyette kullanılmak üzere’ ücretsiz olarak kişi ve kurumlara sahiplendirileceği iddaisı hayvan hakkı savunucularını ayağa kaldırdı. İlk tepkilerden biri de Gazeteci, yazar ve hayvan özgürlüğü aktivisti Zülal Kalkandelen’den geldi.

İstanbul Valiliği’nin Aralık ayında ruam hastalığını gerekçe göstererek Adalar’daki atları, ruam yönetmeliğine aykırı olarak 3 ay karantinaya almış ve atlar neredeyse hareketsiz geçen 115 günün ardından yaklaşık iki hafta önce padok alanına kavuşmuştu.

Yaklaşık 90 Milyon TL’ye atları satın alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), atları ücretsiz olarak “tarım ve hayvancılığın desteklenmesi için her türlü faaliyette kullanılmak üzere” kişi ve kurumlara sahiplendirileceğini açıklamıştı. Gelinen noktada Adalar’ın atlarının kimlere, hangi koşullarda ve hangi şartlarda sahiplendirileceğiyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmamışken atların geleceğiyle ilgili kamuoyunda büyük kaygı oluştu.

Hayvan hakkı savunucuları atların “tarım ve hayvancılığın desteklenmesi için her türlü faaliyette kullanılmak üzere sahiplendirme kararına tepki gösterdi. İlk tepkilerden biri  gazeteci, yazar ve hayvan özgürlüğü aktivisti Zülal Kalkandelen’den geldi.

Sosyal medya hesabından konuya tepki gösteren Kalkandelen:

“Adalar’daki atların fayton zulmünden kurtarılması tarihi bir olaydı. İBB Meclisi “tarım ve hayvancılıkta kullanılmak üzere bedelsiz sahiplendirme” kararı aldı. Bu başka bir sömürüye yol açar. Lütfen atlar artık sömürülmesin.” dedi.

Kalkandelen sosyal medya hesabından İBB Başakanı Ekrem İmamoğlu’na şöyle seslendi:

“Sn. Başkan atlara gereken bakımın yapılması sevindirici elbette ancak İBB Belediye Meclisi bu atların “tarım ve hayvancılıkta kullanılmak üzere bedelsiz sahiplendirilmesi” kararını aldı. Bu yeni bir sömürüdür. Vicdanen faytona razı gelmediniz. Bunu da engellemeniz gerekir!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Av. Hülya Yalçın Atların Başka Sömürü Alanlarına Gönderilmesini Kabul Etmiyoruzöç

Av. Hülya Yalçın: Atların Başka Sömürü Alanlarına Gönderilmesini Kabul Etmiyoruz

eşek

Sıpayı Köpeğe Parçalatan Adamın Serbest Bırakılma Nedeni Şoke Etti