in

Zonguldak’taki Anne ve Yavru Kedilerin Koruyucu Meleği

Özellikle de hamile kedi ya da köpeklerle yolu kesişen Lale Taslak, Zonguldak Devrek’teki hamile hayvanların koruyucu meleği. Sokağın ortasında doğum yapmak üzere olan kedinin yardım miyavlamalarına kayıtsız kalmayıp çalıştığı mağazanın deposuna alan Lale Taslak, doğumdan itibaren her gün çektiği videoları paylaşarak, izleyen herkesi de bu mucizenin tanığı yaptı.

zonguldak-lale-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvansever ve sokaktaki canlara sahip çıkan Lale Taslak; ‘görüyorsan, duyuyorsan, sorumlusun’ diye düşünerek sokaktaki hayvanların koruyuculuğunu yapan insanlardan biri. Hani denir ya; “Bu dünya dönüyorsa iyi insanların yüzü suyu hürmetine dönüyor” diye. Tam da o insanlardan biri. Sokaklarında sahipsiz hayvanların çok, sahiplenme oranının az olduğu Zonguldak Devrek’te yaşıyor. Oradaki sahipsiz hayvanlara sevgisini esirgemeyen, gücünün yettiği ölçüde de yardım eden biri o.

Özellikle de hamile kedi ya da köpeklerle kesişiyor yolu… Sokağın ortasında doğum yapmak üzere olan kedinin yardım miyavlamalarına kayıtsız kalmayıp çalıştığı mağazanın deposuna alan Lale Taslak, doğumdan itibaren her gün çektiği videoları paylaşarak, izleyen herkesi de bu mucizenin tanığı yaptı.

Doğurmak için Güvenli Yer Bulamadı İnsanlardan Yardım İstedi

Anne kedi, daha önce mağazanın önüne gidip gelen kedilerden bir tanesi… İnsanlardan korktuğu için fazla yaklaşmıyor ve çok ürkek. Ara ara ona mama veriyor Lale Taslak. Ama, uzaklaştıktan sonra mamayı yiyor, Lale Taslak varken yaklaşmıyor. Bir zaman sonra kedi hiç beklenmedik şekilde mağazanın önünde bir aşağı bir yukarı gidip yüksek sesle miyavlamaya başlıyor. Kimse de aldırış etmiyor.

zonguldak-lale-ajanimo4

“Belli ki bir sıkıntısı vardı” diyen Lale Taslak o anı şöyle anlatıyor: “Karnı yere değiyordu. Yolun ortasında bir kaç kez yattı ve zor yürüyordu. Doğurmak için güvenli yer bulamadığı için insanlardan yardım istiyordu. O anda anladım sancısı vardı ve gidecek bir yuvası yoktu. Yanına gittim halsizdi. Hemen kucağıma alıp depoya çıkardım. Normalde kendini ellememe izin vermez kaçardı. Ama oda anlamıştı, kendine bir el uzanmasını bekliyordu. Hemen mağazanın deposuna çıkardım. Boş bir kutuya koyduğum anda doğum başladı. O an kameraya olan biteni çekmeye başladım ve şu an 30 günlük oldu bebekler. İlk başlarda patron görürse kabul etmez diye düşündüm. Sonra bir gün bizi denetime gelen müdire hanıma olayı anlattım. Sağ olsun bir şey demedi ama sütten kesilince başka yere taşırsanız iyi olur dedi. Sütten kesildikten sonra yavruları sahiplenmek isteyenlere emanet etmek istiyorum.”

Her Şey Bir Kediyle Başladı

Lale Taslak hayvanları oldum olası seven biri. Ancak eşi istemediği için hiçbir zaman almaya cesaret edememiş. Ta ki 2011 yılının bir akşamüstü, eteğinde kedi yavrularını sahiplendirmek için dükkan dükkan gezen yaşlı teyzeyi görünceye kadar. O tarihlerde kendi dükkanları olduğunu ve kapıda otururken teyzenin “Encikler var alır mısın?” diye sorması ile başlıyor tüm hikaye ve bugün evde 3 kediye bakıyorlar.

zonguldak-lale-ajanimo2

Sonrasını Lale Taslak şöyle anlatıyor: “Ankara kedisinin yavruları. Alamam eşim istemez dedim. Ama sonra teyzenin onları sahiplendirmek için kapı kapı dolaşmasını görünce, kimse almazsa ne yapacaksın dedim. ‘Sokağa bırakacağım mecburen’ deyince ‘bir tanesini bırak, almak isteyen olursa ben veririm’ dedim. Bu sefer ben gelene geçene kedi var alır mısınız diye sormaya başladım. Sonra eşim geldi ne bu dedi. Kedi dedim, tepki verdi. Yere bıraktım yavru kediyi. Eşime gitmeye başladı. Baktım eşim de sevmeye başlıyor. Eve gidince onu da yanımızda görürdük. Gece bizimle uyudu. Sabah olduğunda bir arkadaşım alacağını söyledi. Bunu da eşime söyledim, vermeyelim dedik ve Aylin hayatımıza girdi. Sonra sokağımızdaki hamile kedi doğurdu. Yavrularını koyacağı güvenli bir yer bulamayınca oturduğumuz dairenin önünde bir kutunun içine aldık. İki tane yavruydu. Hareketlenmeye başlayınca oyun oynarken yavrulardan biri merdiven boşluğundan düştü. Devrek’te veteriner yok. Hemen aldık. Sabah Zonguldak’a götürmek üzere sarıp sarmaladık. Sabah olduğunda ölmüştü. Tek kalan yavruyu sokağa bırakamazdık onu da aldık. Geçen sen aynı anne kedi yine doğum yaptı. Ama nerede doğurduğunu bilemedim. Sonra burada bir sel oldu. Bina girişlerini su bastı. Eşim camdan anne kediyi ağzında bir şeyle görünce yavrularını taşıyor dedi. Hemen aşağı indik, eve aldık ikisini de. Ama anne kedi durmadı kapıyı açtık bir baktık diğer yavruyu da getirmiş. Biraz büyüyünce sokağa çıkardık oyun oynuyorlardı iki yavru kedi. Yavrulardan biri, bir anda yola çıktı. O sırada araba çarptı. Kurtaramadık. Diğer yavruyu da eve aldık. Böylece evde 3 kedi sokakta da yettiğimiz kadar kedi ve köpeğe bakıyoruz.”

Yavru kedilerin ilk günü:

httpvh://www.youtube.com/watch?v=s_TBQvSHFL4&feature=youtu.be

Yavru kedilerin 29. günü:

httpvh://www.youtube.com/watch?v=HhnrFUuNzYQ&feature=youtu.be

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yaşındaki Küçük Kız Sevimli Ördeği Oğlu gibi Büyütüyor Ajanimo 1 1

5 Yaşındaki Küçük Kız, Sevimli Ördeği Oğlu gibi Büyütüyor

Untitled 2

19 Sihirli Fotoğrafla Salyangozların Dünyası