in

Zonguldak’ta Yeni Belediye Başkanları Sokaktaki Köpekleri Toplatıyor

Zonguldak’ta 31 mart yerel seçimlerinde seçilen Zonguldak il, Kilimli ve Kozlu belediye başkanlarının ilk icraatı sokak köpeklerini toplamak oldu.

Zonguldak’ta 31 mart yerel seçimlerinde, il ve ilçelerde değişen yeni belediye başkanlarının ilk icraatı sokaklardaki köpekler toplatmak oldu.Zonguldak il, Kilimli ve Kozlu belediye başkanları topladıkları köpekleri il ve ilçe dışındaki arazilere bırakırken, hayvanseverler bu duruma tepki gösterdi. Daha önce birçok kez ulusal basında hayvanseverliliği ile takdir toplayan Zonguldak, şimdi ise sokaktaki hayvanların toplatılarak ormanlara ve boş arazilere bırakılması ile gündem oldu.

Unknown

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Belediyeler ormana atıyor, hayvanseverler geri getiriyor

Zonguldak’ta hayvanseverler tarafından bir süredir belediye başkanlarının telefonları susmuyor, yıllardır sokaklarda insanlarla birlikte yaşayan ve artık Zonguldak’ın simgesi haline gelen sokak köpekleri yeni belediye başkanlarının göreve başlaması ile birlikte toplatılarak boş arazilere ve ormanlara bırakılıyor.

Unknown 3

Yeni belediye başkanlarının ilk icraatı sokak hayvanları düşmanlığı oldu!

ajanimo‘ya konuşan, Yerel Hayvan Koruma Görevlisi ve veteriner teknikeri A. Ufuk IŞIK:
”Hayvanları koruma kanununu yürürlüğe gireli tam 15 sene oldu, 15 yıldır bakımevi kurmayan, kısırlaştırma, aşılama yapmayan belediyeler köpek sayısı artınca sanki suçlusu biz hayvanseverlermişçesine bizleri öne sürdü. Gönüllüler olarak sahipsiz hayvanların kısırlaştırılması, aşılanması, kazalı hayvanların bakımı, tedavisi senelerce bizlerin gayretleri ile karşılandı.

Unknown 4

Türkiye’de ilk ve tek olan İl Özel İdaresi Bakımevi senelerce Zonguldak merkez, Kozlu ve Kilimli ilçelerinin yükünü çekti. Bakımevi veteriner hekimlerimiz 3 belediyenin yapmadığı çalışmaları yaptı, kısırlaştırdı, aşıladı ve hayvanları aldığı yere yasa gereğince bıraktı. Bırakılan köpeklere gönüllüler sahip çıktı, hayvanları korudu, kolladı bu yönüyle Zonguldak defalarca ülke çapında takdir de topladı. Şimdi senelerce Zonguldak’ta bizlerle yaşayan, adeta bu şehrin simgesi haline gelen köpekler insanlara dert oldu. Sayılarının fazla olması göze batar hale geldi ve fatura her zaman olduğu gibi hayvanlara kesildi!

Unknown 2
Kilimli ilçesinden kilometrelerce uzaklıktaki Ereğli yoluna atılan bir köpek

Hatırlatmak isteriz, belediyeler kanunları uygulamakla mükellef, hiçbir belediye yasalardan üstün değil, olamaz da. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu belli. Yasa her belediye bir bakımevi açmalı, kısırlaştırma aşılama sonrası hayvanlar alındıkları yere bırakılmalı diyor ve bu yasanın üzerinden 15 sene geçiyor. Zonguldak Belediyesinin bir bakımevi yok!, Kilimli Belediyesinin bir bakımevi yok, Kozlu Belediyesinin kısırlaştırma yapılmayan bir kısırlaştırma ünitesi, ne zaman biteceği belli olmayan bir bakımevi projesi mevcut, kısırlaştırma ise hak getire!

zonguldak toplatilan kopekler

Konu korkuysa hayvandan korkanlara biz de saygı duyuyoruz elbette. Ama korkunun bedelini de kimseye zararı olmayan hayvanlara kestirmeye niyetimiz yok. Yıllardır belediyelere 5199 sayılı yasayı uygulatmak için çırpınıyoruz. Belediyeler bu işe yanaşmıyor, hayvan üretip satanları şikayet ediyoruz hiçbir işlem yapılmıyor, sonra da hayvan sayısı arttı diye hayvanlar ve onların en doğal hakkı olan yaşam hakkını savunan bizler suçlu ilan ediliyoruz! Gerekçe olarak da hayvandan korkanlar öne sürülüyor. İyi de bu hayvanların sayısı neden arttı diyen yok! Kısırlaştırma yapma, hayvan üretip satanlara ses etme sonra hayvanların sayısı arttı, insanlar şikayetçi diye köpekleri sağa sola at, biz de tepki vermeyelim öyle mi? O hayvanlar bu ilin sembolü, o hayvanlar sokaklarımızın sakini ve o hayvanları korumak için gerekirse canını ortaya koyacak insanlar bu ilde mevcut!” dedi.

Unknown 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amatör Fotoğrafçının Çektiği Kartal İnternette Viral Olduö.

Amatör Fotoğrafçının Çektiği Kartal İnternette Viral Oldu

Malezyanın Son Erkek Sumatra Gergedanı Öldüöç

Malezya’nın Son Erkek Sumatra Gergedanı Öldü